Wyniki wyszukiwania dla zapytania: wlasciwosci funkclonalne tluszczow jadalnych


a Konie ?! koniki maja takie ladne
spojrzenie, sa takie fajniutki, a mozna sobie zjesc konika.. hmn?!


Konina jest jak najbardziej jadalna. Zresztą mięso z konia jest lepszej
jakości, bo te zwierzęta są bardzo czyste. Np. koń nie ruszy jedzenia,
jeśli w pobliżu jedzonka przeleci mu szczur.

Z kolei taka świnka, czyli wieprzowinka, potrafi potrafi przebiegającego
gryzonia zeżreć. :-) Poważnie.

A wracjąc do tematu jedzenia psów. W niektórych regionach Polski mięso
psa jest bardzo cenione ze względu na swoje właściwości lecznicze. A
dokładniej ze względu na tłuszcz z psa, który podobno bardzo dobrze goi
rany.Karczoch, rosnący naturalnie w południowych Włoszech i w Portugalii, kryje w sobie wiele ważnych dla wątroby składników. Jego jadalne pączki kwiatowe i liście są bogate w cynarynę – bioflawonoid i przeciwutleniacz wiążący wolne rodniki, zapobiegając tym samym uszkodzeniom błon komórkowych wątroby i serca. Ponadto cynaryna działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodów żółciowych, żółciotwórczo, żółciopędnie, przeciwzapalnie i silnie odtruwająco. Sprzyja też usuwaniu z organizmu złogów soli i ciężkich metali oraz innych niepożądanych substancji. Oprócz cynaryny, wyciąg z karczocha zawiera także flawonoidy, garbniki, inulinę, enzymy, witaminy (prowitaminę A, witaminę C i PP) oraz minerały (wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo). Te i inne biologicznie aktywne składniki sprzyjają produkcji odpowiedniej ilości żółci, trawieniu białek i tłuszczów, zapobiegają rozwojowi zapaleniu woreczka żółciowego, który jest „pomocnikiem” wątroby w oczyszczaniu organizmu ze złogów.

Karczoch posiada też inną istotną właściwość – pomaga w profilaktyce miażdżycy ze względu na korzystne oddziaływanie na poziom cholesterolu we krwi. Liczne dane naukowe wskazują u 30% badanych, że po zażywaniu preparatów z wyciągiem z karczocha spadło stężenie tłuszczów nasyconych, a także na trwałe poprawił się metabolizm tłuszczów i obniżyła się ponowna synteza cholesterolu.

>> całość

Fakt, rozpędziłam się z tą buczyną czyli bukwią - owoc buka zwyczajnego i bardzo przepraszam czytelników postów.
Bukwi nie wolno podawać papugom z uwagi na zawartość trujących fagin.
Fagina jest to trujący alkaloid otrzymywany właśnie z orzeszków bukowych. Objawami zatrucia są wymioty i biegunka. W ciężkich przypadkach może nastąpić odurzenie, drgawki i objawy porażenia.

Mimo trujących własciwości orzeszki bukowe sa z lubością zjadane przez zwierzęta leśne a zwłaszcza przez dziki. Orzeszki zawierają duże ilości tłuszczów i białek, kwas jabłkowy i cytrynowy.
Przed spozyciem przez człowieka musza być poddane prażeniu z uwagi na trujaca faginę.
Z bukwi wytłacza się się olej jadalny (wytłaczanie na zimno), olej techniczny (wytłaczanie na gorąco) oraz olej leczniczy i olej palny.


Witam

Mam blat dębowy 3 m w kuchni zaczynam powoli montaż, wiec wole wypytac
:). Zaolejowałem go jadalnym taki z Ikei który ma atest. Pomalowałem dwa
razy- mam zamiar trzeci, ale i to moje pytanie (do posiadaczy takich
blatów drewnianych) postawiłem kubek z herbata i odbiło sie kułko od
kubka nie do zmycia. Teraz czy olej jeszcze sie wchłania po dobie  i
jest go sporo, dlatego sa takie objawy czy tak bedzie. I bedzie
wygladało jak jeden wielki flek po jakimś czasie?? Prosze o pomoc zanim
przymocjue wszystkie urządzenia.

Pozdrawiam, a


Witam,
kiedyś mieliśmy w firmie blat i stół z Ikei impregnowany olejem i
niestety nie był to dobry pomysł. Blat przy zlewozmywaku wyglądał
okropnie, natomiast stół  był cały w kółka od kubków (pracownicy mają
w nosie czy stół się zniszczy). Teraz w domu mam stół z merbau
olejowany (olej nie był z Ikei tylko specjalny do blatów kuchennych z
drewna egzotycznego) i mimo tego, ze bardzo staram sie go nie
zniszczyć (podkładki i serwetki do jedzenia, talerzyki pod filiżanki)
to niestety od czasu do czasu pojawiają się nowe plamy. Na szczęscie z
czasem trochę zanikają. Wmówiłam sobie, że taki zniszczony stół też ma
swój urok i trochę mniej przeżywam jak jakiś gość postawi szklankę czy
kubek bezpośrednio na drewnie.
Moim zdaniem blat kuchenny z drewna to nieprozumienie. Blat w kuchni
powinien byc odporny na wodę, zabarwienia (soki i tym podobne),
tłuszcze i przede wszystkim temperaturę. Niestety drewno olejowane
tych właściwości nie ma (przykład: na serwetce postawiłam suchą
filżankę z kawą bez talerzyka i odcisnęło się piękne kółeczko - to
znaczy, że nie tylko woda jest problemem ale przede wszystkim
temperatura).
Moja rada: jeśli możesz zmień ten blat na coś bardziej praktycznego a
dębowy wykorzystaj tam, gdzie będzie mniej narażony na
niebezpieczeństwa i wymiana nie spowoduje demolki całej kuchni.

I jeszcze jedno (zawoskowałam i zaolejowałam trochę różnych rzeczy):
przy olejowaniu trzeba ścierać nadmiar oleju. Nakładamy olej i po
chwili ścieramy to co zostało, potem następna warstwa. Nie ma nic
gorszego niż zaschnięta warstwa oleju na drewnie.

Pozdrawiam
AniaMarchewka - samo zdrowie

Znana była już w Starożytności, jednak ze względu na swój smak, który dalece różnił się od tego, jaki znamy obecnie, nie była wówczas zbyt ceniona. Dopiero w XIV wieku, kiedy to wyhodowana została najlepiej znana nam dziś odmiana o jędrnym korzeniu i słodkawym posmaku, na dobre weszła do naszego jadłospisu.

Marchewka, bo o niej tu mowa jest tanim i powszechnie dostępnym warzywem o intensywnym, żółtopomarańczowym zabarwieniu. Często spotykamy ją w najróżniejszych daniach lub jako składnik popularnych soków. Obecnie znamy ponad 60 odmian marchwi jadalnej, z których najpopularniejszymi są lenka, karota i amsterdamka. Istnieje też marchew dzika o białym lub żółtym zabarwieniu.Znaleźć w niej możemy witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także witaminę E, H, K oraz PP. Nie brak też składników mineralnych takich, jak wapń, potas, sód, żelazo, miedź, fosfor, magnez, cynk i kobalt. Zawiera też kwas foliowy, kwas jabłkowy, inozytol oraz pektyny. Dzięki obecności dużej ilości błonnika, marchewka pomaga regulować pracę przewodu pokarmowego, zapobiega zaparciom i nadmiernej fermentacji w jelitach. Sprzyja wydalaniu z organizmu produktów odpadowych przemiany materii.

Marchew ma bardzo pożądany wpływ na naszą skórę - delikatnie wygładza zmarszczki i nadaje skórze intensywniejszą barwę - dzięki czemu poleca się ją latem, gdy się opalamy. Inną zaletą marchwi - chyba najlepiej nam znają - jest jej korzystny wpływ na nasze wzrok. Zawdzięczamy to obecności beta-karotenu. Ten sam związek ma jednak też i inne właściwości. Przyczynia się m.in. do ochrony przed drobnoustrojami. Ma także działanie antyoksydacyjne i wzmacniające odporność.

Warto zwrócić uwagę na obecność w marchewce inozytolu. Związek ten jest głównym składnikiem lecytyny, funkcjonuje jako substancja lipotropowa (tzn. związek, który zapobiega gromadzeniu się tłuszczu i cholesterolu w wątrobie). Jeżeli wątroba staje się nadmiernie obciążona przez tłuszcz i cholesterol, upośledzeniu ulegają liczne jej funkcje, co koniec końców negatywnie odbija się na całym organizmie. Przypuszcza się też, że niedobór inozytolu w organizmie może być przyczyną niepłodności u mężczyzn.

Marchewkę najlepiej spożywać na surowo. Jest wówczas najbardziej wartościowa, choć ceną za to jest jej większa ciężkostrawność. Ugotowana staje się o wiele bardziej lekkostrawna, dzięki czemu mogą ją jeść już malutkie dzieci. Obróbka termiczna sprawia jednak, iż traci ona część swoich wartości odżywczych.

Źródło: we-dwoje.pl

dorotko!!!
Na podstawie składu i wartości odżywczej wszystkie artykuły żywnościowe można podzielić na grupy, z których każda jest dobrym źródłem jednego i kilku składników odżywczych. najczesciej stosowany jest podzial na 12 grup,
Pierwszą grupę stanowią produkty zbożowe, do których zaliczamy mąkę, kaszę, makarony, pieczywo. Produkty te są traktowane przede wszystkim jako źródło energii, ponieważ wszystkie zawierają duże ilości skrobi. Wartość odżywcza produktów z tej grupy zależy od gatunku ziarna zbożowego albo od stopnia przemiału. Mało omielane kasze i razowy chleb mają bardziej urozmaicony skład chemiczny. Podczas mielenia bowiem usuwa się z ziarna warstwę aleuronową bogatą w witaminy z grupy B i składniki mineralne. .Produkty zbożowe zawierają znikomą ilość tłuszczów, mało wapnia, są źródłem niepełnowartościowego białka, nie" zawierają witaminy C, A i D.
Pieczywo z mąki razowej zawiera dużo części niestrawnych w postaci błonnika. Ze względu na dużą zawartość siarki i fosforu produkty zbożowe mają właściwości zakwaszające,
Czwartą grupę produktów stanowi mięso. Pod pojęciem mięso należy rozumieć wszystkie części jadalne tusz zwierząt rzeźnych, drobiu, dziczyzny i ryb, jadalne podroby albo przetwory wykonane z tych produktów. W składzie chemicznym mięsa ilościowo przeważa woda, co jest przyczyną szybkiego psucia się ich produktów. Drugim składnikiem mięsa są białka o wysokiej wartości biologiczne). Białka te występują w mięśniach szkieletowych albo
takich podrobach Jak wątroba, nerki, serce. Oprócz białek pełnowartościowych w produktach mięsnych znajdują się białka mniej wartościowe, takie jak kolagen i elastyna, które są głównym budulcem błon, ścięgien i powięzi. W mięsie w znacznych ilościach występuje fosfor i siarka, które powodują, że mięso należy do produktów silnie zakwaszających. Mięsa są dobrym źródłem żelaza, ale zawierają mało wapnia. Z witamin rozpuszczalnych w wodzie mięso jest dobrym źródłem witamin z grupy B, natomiast nie zawierają witaminy C. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach występują tylko w wątrobie i w nerkach, a także w tłuszczu niektórych ryb. Zawartość tłuszczu w mięsie, decydująca o wartości kalorycznej mięsa, zależy od gatunku, wieku i stopnia utuczenia sztuki. Mięso o wyższej zawartości tłuszczu jest wyżej kaloryczne, np. 100 g tłustej wieprzowiny dostarcza 480 kcal, a chudej cielęciny około 90 kcal. W mięsie występują też ciała wyciągowe, które nadają potrawom mięsnym specjalny, miły dla człowieka smak i aromat.

no i problem rozwiazany
pozdrawiam

Użytkownik "Morgan" <morgan.shadow@wp.pl> napisał w wiadomości
news:behiu9$1aqa$1@tryton.plocman.pl...
Mam nastepujace pytanie:

czy i w jakich temperaturach z jednonienasyconych kwasów tłuszczowych
powstają wiązania TRANS


Wiązania "trans" powstają podczas sztucznego uwodorniania tłuszczów
nienasyconych, czyli nasycania wiązań. Potrzebny jest wodór i katalizatory.
Co do szczegułów procesu, to nie są mi znane.

Na stronie:
http://wiem.onet.pl/wiem/0104e1.html
"Utwardzanie tłuszczów ciekłych, uwodornienie tłuszczów ciekłych, przemiana
tłuszczów ciekłych (olejów roślinnych) w tłuszcze stałe, poprzez ich
katalityczne uwodornienie, które prowadzi do częściowego lub całkowitego
wysycenia wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla w cząsteczkach tłuszczów
ciekłych. Najczęściej stosowanymi katalizatorami są: nikiel, platyna, miedź,
pallad. Utwardzanie tłuszczów ciekłych prowadzi się w podwyższonej
temperaturze i ciśnieniu.
W metodzie Normanna wodór jest przetłaczany przez warstwę oleju zmieszanego
z katalizatorem w reaktorze. W metodzie Wilbuszewicza rozpylony olej z
katalizatorem wprowadza się do reaktora wypełnionego wodorem. Utwardzanie
tłuszczów ciekłych ma na celu otrzymanie tłuszczów jadalnych i przemysłowych
(margaryna, mydła)."


jest to dosyć istotne gdzyż nawet tluszcze zwieżęce zawierają bardzo dużo
tłuszczy jednonienasyconych


O to się nie musisz bać. Nie przepuszczasz ich przecież przez reaktor
chemiczny.

Izomery trans kwasów tłuszczowych powstają także w żwaczu krowy. Jednak jak
piszą na stronie:

http://zywienie.host.sk/artykuly/maslo.php

"Około 5% krowiego tłuszczu mlecznego stanowią izomery trans kwasów
tłuszczowych (wrócimy do nich, omawiając margaryny). Nowoczesne techniki
analityczne wykazały jednak, że izomery trans wytworzone w bioreaktorze,
czyli żwaczu krasuli i w autoklawach przemysłu tłuszczowego znacznie różnią
się profilami składu. W maśle dominuje kwas wakcenowy, w margarynach
rozmaite izomery (trans-kwas-alaidynowy) nieznane wcześniej naszym żołądkom.
Dlatego szkodliwość tych pierwszych jest mniejsza."

Ciekawy fragment:

"W żwaczu krowy wytwarzane są także naturalne izomery kwasu linolowego,
które występują również w maśle. Badania przeprowadzone na trzech gatunkach
zwierząt - myszach, szczurach i królikach - wykazały ostatnio
antyrakotwórcze działanie tych związków. Dowiedziono, że przy podawaniu ich
w zwiększonym stężeniu (0.5-1% tłuszczu mleka krowiego) hamowały rozwój
nowotworów gruczołów piersiowych, wpustu żołądka, jelita grubego, wątroby,
nerek i płuc, i to sprawniej oraz skuteczniej niż stosowane równocześnie
tokoferole (witamina E), wielonienasycone kwasy tłuszczowe ryb i innych
zwierząt morskich. Co zadziwiające, kwas linolowy zawarty w olejach i
margarynach nie wykazuje właściwości antyrakotwórczych!"

Pozdrawiam
Leszek

..

Węglowodany. Jakie jeść, a jakich się wystrzegać.

Węglowodany to najważniejsze źródło energii dla naszego organizmu, pełnią jednocześnie wiele funkcji fizjologicznych w naszym organizmie, takich jak regulacja metabolizmu, w tym białek, dobroczynny wpływ na florę bakteryjną i nabłonek jelit, regulacja poziomu sytości i głodu.

Węglowodany są zdrowe dla układu trawiennego, lecz konsekwencje ich nadmiernego spożywania są już dla organizmu bardzo niekorzystne - zwłaszcza otyłość i cukrzyca, które pociągają za sobą kolejne, bardzo poważne schorzenia. Popularnym źródłem węglowodanów są ziarna: zboża, ryż, kukurydza, nasiona roślin strączkowych: groch, fasola, bób, soczewica, soja oraz rośliny okopowe: ziemniaki, buraki cukrowe.

Do tycia szczególnie przyczyniają się węglowodany w formie oczyszczonej. Uzyskuje się je z roślin jadalnych bogatych w węglowodany, które mechanicznie bądź podczas innych czynności preparujących zostały pozbawione błonnika i wielu innych składników, m.in. witamin z grupy B, wapnia, fosforu, żelaza, wskutek czego ich wartość odżywcza została sprowadzona do "czystych" węglowodanów - cukrów prostych. Po zjedzeniu węglowodanów oczyszczonych poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, gdyż cukry te są trawione bardzo szybko i prawie natychmiast jako glukoza dostają się do krwiobiegu. Jeśli ten cukier nie zostanie natychmiast spalony w trakcie wysiłku fizycznego, organizm wytworzy dużą ilość insuliny (co znacznie obciąża trzustkę - stąd powiązanie cukrzycy z dietą wysokowęglowodanową). Usunie ona nadmiar glukozy z krwiobiegu transportując ją do komórek, gdzie wskutek przemian metabolicznych zostanie zamieniona w tłuszcz. Dieta bogata w węglowodany oczyszczone prowadzi do otyłości, hypoglikemii, cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, nowotworów i wielu innych chorób...

Węglowodany oczyszczone najczęściej spotykane są w tych produktach:
- biała mąka - białe pieczywo, ciasta, makaron, biały ryż, płatki kukurydziane, popcorn, ziemniaki (naturalnie prawie czysta skrobia),
- cukier rafinowany - słodycze, syropy, napoje gazowane, wiele przetworów, gdzie cukier służy jako środek konserwujący, dlatego należy wystrzegać się produktów zawierających cukier ukryty pod różnymi nazwami: syrop glukozowy, sacharoza, karmel.
Jeśli czujesz, że musisz zjeść coś słodkiego, spróbuj zastąpić słodycze surową marchewką, która wyrównuje poziom glukozy we krwi szybciej niż oczyszczone węglowodany, w tym rafinowany cukier, a przy tym utrzymuje na długo właściwe stężenie glukozy, nie powoduje wahań jego poziomu i tym samym nie powoduje obciążenia trzustki.

Właściwości marchwi są przykładem przewag węglowodanów nieoczyszczonych (zwanych często złożonymi) nad oczyszczonymi w kontekście zdrowego, racjonalnego, chroniącego przed otyłością odżywiania. Najogólniej można powiedzieć, że węglowodany nieoczyszczone są trudniejsze do strawienia, dzięki czemu pokarm jest trawiony dłużej, a energia z pożywienia jest uwalniana stopniowo. Kiedy spożyjemy węglowodany złożone: produkty pełnoziarniste - pełnoziarnisty chleb, owsianka, pełnoziarnisty ryż, kasze oraz warzywa - groch, fasola, bób, soja, soczewica, trawimy je stopniowo, toteż energia też uwalnia się z nich powoli i w większym stopniu na bieżąco jest spalana przez organizm. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wyżej wymienione rośliny jadalne zawierają dużo błonnika - trudniejszego do strawienia rodzaju węglowodanów, który zawiera najważniejsze składniki wspomagające metabolizm, a jednocześnie zapobiega szybkiej syntezie węglowodanów w cukry. Szczególnie rośliny strączkowe są pomocne w odchudzaniu, gdyż nie powodują w zasadzie wcale wzrostu poziomu glukozy we krwi, którego nadwyżka - co już wyżej zostało powiedziane - jest przez organizm magazynowana w komórkach tłuszczowych.

Na zakończenie warto dodać, że brak ruchu prowadzi do zakwaszenia organizmu, co z kolei wzmaga apetyt na słodycze i oczyszczone węglowodany, np. w postaci białej bułki, makaronu, ciastek. Gdy więcej się ruszamy, w przeciwieństwie do tego, co starają się wmówić nam reklamy, odczuwamy mniejszą ochotę na słodkiego batona, niż gdy spędzamy cały dzień przed telewizorem.

artykuł mgr. Magdaleny Makarewicz-Wujec i dr. n. med. Małgorzaty Kozłowskiej-Wojciechowskiej z Instytutu Żywności i Żywienia

Problem wyboru tłuszczu do smarowania pieczywa w dalszym ciągu jest dla wielu osób niejasny.

Obecnie na rynku są trzy podstawowe rodzaje tzw. smarowaczy: masło, margaryny oraz mieszanki masła z margaryną (miksy i masełka).

Masło jest otrzymywane ze śmietany z mleka krowiego. Masło śmietankowe wytwarza się z nieukwaszonej śmietany, natomiast śmietana przeznaczona do produkcji masła wiejskiego jest niepasteryzowana i samoistnie dość silnie ukwaszona.

Margaryna jest emulsją jadalnych tłuszczów roślinnych zmieszanych z wodą lub mlekiem, z dodatkiem substancji polepszających smak, wartość odżywczą oraz przedłużających okres trwałości. Zbliżony do masła smak margaryna zawdzięcza ukwaszeniu mleka dodawanego podczas produkcji.

Zdrowe czy nie?

Kaloryczność "smarowaczy" zależy od zawartości tłuszczu. Masło śmietankowe zawiera około 74% tłuszczu i dostarcza 659 kcal/100 g, a masło ekstra 82,5% tłuszczu i co za tym idzie - większą ilość energii: 735 kcal. Zawartość tłuszczu w margarynach jest bardzo zróżnicowana (i uzależniona od receptury produkcji), waha się od 45% do 80%.

Wśród margaryn możemy więc znaleźć takie, które dostarczają tyle samo energii co masło, jak również takie, które są o wiele mniej kaloryczne.

O właściwościach zdrowotnych masła i margaryny decyduje skład tłuszczu. Większość, bo aż około 50% kwasów tłuszczowych obecnych w maśle, stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, charakterystyczne właśnie dla tłuszczów pochodzenia zwierzęcego; 34-35% stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a 5,6% - wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

W margarynach te proporcje są zupełnie odmienne. Przykładowy skład procentowy, to np. kwasy tłuszczowe nasycone - 22,3%, jednonienasycone - 55,8%, a wielonienasycone - 21,8%.

Jaki tłuszcz?

Stwierdzono, że nasycone kwasy tłuszczowe wpływają na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a co za tym idzie - zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę i choroby układu krążenia. Kwasy tłuszczowe nienasycone, zarówno jedno-, jak i wielo-, chronią nas przed rozwojem chorób serca.

Jeszcze kilka lat temu, gdy większość margaryn była produkowana metodą uwodornienia, zawierały one dużo tzw. kwasów tłuszczowych trans, powstających w procesie produkcji. Kwasy te wykazywały działanie fizjologiczne zbliżone do nasyconych kwasów tłuszczowych - działały więc niekorzystnie. Obecnie, gdy została już zmieniona metoda produkcji, większość margaryn przeznaczonych do smarowania pieczywa nie zawiera w ogóle kwasów trans lub tylko ich śladowe ilości.

Nieco gorzej jest z margarynami kostkowymi przeznaczonymi do pieczenia, dlatego nie należy ich używać do smarowania pieczywa.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść margaryny jest to, że nie zawiera ona cholesterolu. W maśle związek ten występuje w ilości 220-250 mg/100 g produktu.

Zaletą masła z kolei jest naturalne występowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie A i D. Istnieje dość powszechny mit, że ze względu na zawartość witaminy A masło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Nie jest to jednak prawda, gdyż na wzrok wpływa podaż tej witaminy w całym pożywieniu, a nie tylko w maśle. Witaminę tę możemy znaleźć np. w produktach mlecznych oraz w warzywach i owocach, które zawierają dużo beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Należy również wspomnieć, że margaryny stołowe są wzbogacane w witaminy A, D przynajmniej do poziomu takiego, na jakim są one obecne w maśle, oraz zawierają witaminę E pochodzącą z olejów roślinnych stosowanych do produkcji.

Miksy i masełka

Warto jeszcze wspomnieć o tłuszczach mieszanych, a więc tzw. miksach lub masełkach. W produktach tych część tłuszczu mlekowego została zastąpiona utwardzonymi tłuszczami i olejami roślinnymi. Charakteryzują się one niższą niż masło zawartością nasyconych tłuszczów i cholesterolu, a jednocześnie większym poziomem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co jest ich zaletą. Tłuszcze te są więc korzystniejsze dla zdrowia niż masło.

A może nie smarować?

Smarowanie pieczywa w ogóle nie jest konieczne. Wystarczającą ilość składników odżywczych dostarczanych przez "smarowacze" możemy znaleźć we wszystkich produktach, które wchodzą w skład naszej dziennej racji pokarmowej.

"Żyjmy dłużej" 8 (sierpień) 1999

a wy co preferujecie??


Gorczyca
Jest rośliną pochodzącą z terenów Europy oraz Azji. Należy do rodziny krzyżowych (Cruciferae). Jej nazwa związana jest z jej charakterystycznym gorzkim smakiem, który zawdzięcza synapinie - związkowi zawartemu w nasionach. Znane są różne gatunki gorczycy - gorczyca biała (Sinapsis alba), gorczyca czarna (Brassica nigra), oraz występująca w Indiach - gorczyca sarepska (Brassica juncea). Wszystkie trzy gatunki gorczycy to rośliny roczne, o niewielkich, żółtych kwiatach. Gorczyca biała dorasta do 80 cm wysokości, bujnie rośnie na ciężkich glebach gliniasto-piaszczystych. Gorczyca czarna jest wyższa i wymaga żyźniejszych gleb. Blisko z nią spokrewniona gorczyca sarepska jest nieco niższa i ma jaśniejsze kwiaty. Nasiona gorczycy sarepskiej po rozgryzieniu mają nieco gorzkawy, a potem palący smak i swoisty aromat. Nasiona gorczycy białej na początku smak słodkawo-mdły później lekko palący. Gorczyca czarna zaś ma nasiona o ostrym smaku. W przeciwieństwie do innych przypraw, są one właściwie bez zapachu.Głównymi producentami gorczycy są: Dania, Francja, Wielka Brytania, kraje Beneluxu.
Właściwości
Gorczyce zawierają olejki lotne, glikozydy, tłuszcze, białka, sole mineralne.
Zastosowanie
Gorczyca jest przede wszystkim głównym składnikiem musztardy. Musztardy są wspaniałym dodatkiem do kiełbas, tłustych mięs, gotowanych ryb, gorących i zimnych sosów oraz potraw z jaj. Ponadto nasiona gorczycy czarnej jak również i białej stosowane są do przyprawiania marynat, wędlin, maseł ziołowych, majonezów, surówek. Świetnie nadają się również do kwaszonych i konserwowanych ogórków i innych warzyw z octem. W lecznictwie ludowym wykorzystuje się promieniowanie wywołane przez nasiona gorczycy i stosuje zewnętrznie przy bólach reumatycznych (w postaci poduszek gorczycowych wypełnionych nasionami). Nasiona zachowują zdolność promieniowania przez 4 lata. Ponadto podaje się nasiona białej gorczycy przy zatwardzeniach. Zwykle przed dodaniem do potraw nasiona praży się w gorącym oleju, aby uzyskały ostry aromat. Nasiona, spożyte w większych dawkach, zwłaszcza tej czarnej, mogą uszkodzić nerki i drogi moczowe powodując krwiomocz i białkomocz, a u kobiet silne przekrwienie macicy, zaś w przypadku ciąży nawet poronienie, w końcu porażenie ośrodkowego układu nerwowego. W medycynie gorczyca dziś jest stosowana rzadziej między innymi jako środek moczopędny. Nasiona te stosowane są w chorobach przewodu pokarmowego, jako lek tak zwany śluzowy, czyli powlekający, przeciwzapalny, przeczyszczający. Wyciąg z gorczycy podaje się przy chorobach przewodu pokarmowego, takich jak przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit, zaburzenia trawienia, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zewnętrznie zalecane są przy zapaleniu migdałków i gardła (do płukania). Olejek lotny tej rośliny jest podstawowym surowcem farmakologicznym. Służy do sporządzania plastrów łagodzących bóle reumatyczne i przeziębienia. Olejek gorczyczny ma różnorodne działanie, m.in. pobudza wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego. Działa żółciopędnie, ułatwiając trawienie pokarmów. Ma również właściwości antybakteryjne oraz obniża ciśnienie krwi. Substancja stosowana jest również do produkcji wyciągów oraz maści. Nasiona gorczyc zawierają znaczne ilości olejku tłustego (od 18 do 40 %) i surowiec ten służy też do wydobywania z niego oleju technicznego i jadalnego.

Leżący u podnóżą gór Karum-Barad pagórkowaty teren - poorany wieki temu przez lodowce spływające z gór - niemal całkowicie pokryty suchym lasem Agfornów teren, zwie się Ithelorem. Przez jedanście miesięcy las jest nieprzyjazny, pusty i melancholijny. Agforny, trzymetrowe drzewa o szarobiałej korze, nie mają liści przez jedenaście miesięcy w roku. W dwunastym miesiącu wypuszczają na krótki czas drobne, zielone listki, które szybko opadają. Niedługo potem z Agfornów sypią się pojedyncze, malutkie jagody o smaku podobnym do gorczycy. Prócz drzew można spotkać tu liczne suche grzyby (w większości trujące) oraz kilka odmian kolczastych krzewów. Ithelor zamieszkują głównie szare wiewiórki żywiące się jagodami Agfornów (chowają je w dziuplach drzew na cały rok). Prócz Mirmali (tak nazywa się owe wiewiórki) można napotkać tu istoty schodzące z Karum-Barad. Bestie z gór (i nie tylko bestie) stanowią śmiertelne zagrożenie do drwali przybywających do Itheloru z Fragii. Sezonowi drwale zbierają przez dwa - trzy miesiące drewno z Agfornów i wracają do rodzinnych stron, by tam je sprzedać. Ponieważ Agforny występują tylko w Ithelorze, a ich drewno doskonale nadaje się na łuki oraz kunsztowne meble, ich drewno osiąga wysokie ceny. Jednak, sprowadzanie drewna nie jest łatwe. Prócz wędrujących bestii (bardzo długi i całkowicie nie chroniony szlak do Itheloru) oraz drzewców (których jest w Ithelorze ogromna ilość) drwale borykają się z problemami z transportem surowca. Drewno Agfornów, gdy dostanie wilgoci szybko wypacza się i wykrzywia, a następnie pleśnieje (nie dzieje się tak jedynie podczas okresu wegetacji Agfornów, jednak w tym okresie drwale nie wyprawiają się do lasu z powodu wzmożonej aktywności drzewców). Przed takim stanem rzeczy drewno zabezpiecza się pokrywaniem specjalnym lakierem - ponieważ trzeba wykonywać tą czynność w warsztacie wiele drewna przepada podczas trasportu - nie nadaje się nawet jako rozpałka do ogniska.

Rośliny Itheloru: Agforny, różne rodzaje kolczastych krzewów i grzybów (w tym Świeca Wędrowcy).

Agforny - opisane w tekście.
Krzewy - mają taki sam okres wegetacji jak Agforny i wydają podobny owoc.
Rosalian, Tyrfeusz i Akamar - rosnące na obrzeżu lasu, bardzo podobne do dzikiej róży, jednakże znacznie mniejsze i bardziej wysuszone. Kolce osiągają nawet kciuk długości! Niektóre krzewy Akamaru są trujące! Najbardziej popularne w Ithelorze.
Hasfon i Euzarer - zielonosine pnącza rozkładające się na ziemie pokryte calowymi kolcami. Bardzo niebezpieczne dla osób chodzących boso, albo w butach o słabej podeszwie.
Ios (inaczej: Krzew Rewiusza) - młode Iosy rosną obok Agfornów, jednak z czasem owijają wokół nich swoje kolczaste pnącza (kolce krótnie, jak u róż). Po kilku latach przestają wypuszczać liście i pasożytują na Agfornie (zdrowe drzewo obumiera po średnio pięciu latach). Gdy żywiciel umrze, umiera i pasożyt. Nazwa zwyczajowa pochodzi od Rewiusza z Tobrum, który przez całe życie żył na koszt swej małżonki. Gdy żona Rewiusza zmarła na zapalenie płuc, "pasożyt" postradał zmysły, a nastepnie popełnił samobójstwo. Owoc Iosów jest trujący!

Grzyby - wyrastają, gdy owocują Agforny. Korzenniki trwają około miesiąca, a Świece Wędrowcy mogą żyć wiele lat.
Korzennik Białoczapny, Szaroczapny, Zielonoczapny i Granatowoczapny - cztery różne grzyby, różniące się jedynie kolorem czapki. Wszystkie są jadalne, ale każdy smakuje inaczej - to chyba druga różnica między gatunkami - i ostatnia. Najpopularniejsze w Ithelorze.
Korzennik Brązowoczapny - urzekajaco podobny do innych Korzenników. Jest jednak bardzo silnie trujący! Jego trucizna powoduje ślepotę, a jeżeli zje się go zbyt wiele - śmierć. Jeżeli chodzi o smak - ponoć jest najsmaczniejszym spośród Korzenników.
Świeca Wędrowcy - bardzo żadki grzyb występujący jedynie w suchych miejscach (na półpustyniach oraz w Ithelorze). Zawiera bardzo dużo tłuszczu, którego żadna istota nie jest w stanie strawić, dlatego nic go nie tyka - prócz ludzi - wykorzystują te specyficzne właściwości w podróży. Świeca Wędrowcy raz zapalona może płonąć niewielkim, acz ciepłym płomieniem przez dobę - zgasić ją można jedynie przez całkowite zanurzenie w wodzie (przykryta, lub zakopana w piachu tli się jeszcze przez kilka minut) gasi ją. Ponieważ nie można jej strawić, zjedzenie jej powoduje wymioty, albo biegunkę.

Region ma niewielkie znaczenie i jest uznawane za teren neutralny. Nigdy nie stacjonowało tu niczyje wojsko, a próby osadnictwa nie powiodły się. Ithelor to ziemia niczyja, albo raczej - ziemia lasu.

Nanercz
Anacardium occidentaleNanercz jest wiecznie zielonym drzewem tropikalnym należącym do tej samej rodziny nanerczowatych co mango lub sumak jadowity. Nanercz jest drzewem pochodzącym z Brazylii i rośnie w tropikalnych regionach całego świata. Nanercz osiąga wysokość 10 metrów, liście jego są owalnego kształtu, skórzaste w dotyku. Drzewo to produkuje drobne, żółte w różowe paski kwiaty na długich łodygach. „Owoc” drzewa nanerczowego to aktualnie pogrubiona, nabrzmiała łodyga – zwana jabłkiem nanerczowym. Prawdziwy owoc jest poniżej pogrubionej części łodygi i zawiera czerwony lub żółty miąższ otaczający orzech nerkowca. To właśnie orzech wydobyty ze swojej kory jest głównie używany jako pokarm. Drzewa są uprawiane dla ich cennego oleju oraz żywic. Owoce drzewa nanerczowego należą do najbardziej smacznych owoców występujących na świecie i nazywane są orzechami indyjskimi. Tłuszcz uzyskiwany z nasion drzewa nanerczowgo jest używany przez ludność brazylijską na wioskach do malowania na płótnie. Kora tego pożytecznego drzewa znalazła zastosowanie w garbowaniu skór. Ciemny olejek, który znajduje się w łupinie owocu drzewa nanerczowego posiada właściwości parzące, co znalazło zastosowanie przy produkcji lakierów, farb oraz kleju. Właściwości parzące olejku są również wykorzystywane do sporządzania preparatów antyseptycznych i środków do dezynfekcji. Parzący olejek z drzewa nanerczowego jest również wykorzystywany do produkcji barwników, kitów wodoszczelnych czy insektycydów. Olejek z drzewa nanerczowego służy do usuwania brodawek.

SUROWCE LECZNICZE
Kora, „owoce”, orzechy, żywice.

ZASTOSOWANIE
Drzewo nanerczowe jest używane w medycynie plemiennej w Ameryce Południowej jako środek antykoncepcyjny, lekarstwo na ukąszenia węży oraz jako terapia lecznicza w przypadku pasożytów i zapalenia pochwy.
Drzewo nanerczowe znane jest w leczeniu cukrzycy oraz w leczeniu infestacji pasożytami.
Cukrzyca - Testy laboratoryjne sugerują, że drzewo to posiada właściwości obniżania poziomów cukru we krwi poprzez hamowanie akcji enzymu znanego jako tyrozynaza. Kiedy tyrozynaza jest blokowana, receptor ulokowany na ściankach jelit staje się bardziej podatny na insulinę. Insulina „powiadamia” komórki, aby pochlaniały więcej amino-kwasów, takich jak: leucyna, fenyloalanina, tyrozyna oraz walina. Im większa koncentracja tych amino-kwasow w organiźmie, tym nasze ciało mniej cierpi z powodu rozkładu białka oraz wyniszczenia spowodowanego przez niekontrolowaną cukrzycę. To chroni przed uszkodzeniem nerek. Podczas gdy badania przeprowadzone na zwierzętach pokazują, że drzewo nanerczowe posiada bardzo słabe działanie przeciwcukrzycowe, zioło to jest pożyteczne ponieważ nie niesie ze sobą żadnego ryzyka toksycznego zniczczenia komórek DNA.
Zakażenie pasożytnicze – w brazylijskim regione Barna, 65% przypadków zachorowań na leiszmaniozę (wrzodziejąca choroba skóry) jest skutecznie leczona przy pomocy drzewa nanerczowego. Wyciągi z drzewa nanerczowego są w 90% skuteczne przeciw pasożytom, które powodują schistosomatozę.

SKŁADNIKI
Jabłko nanerczowe zawiera witaminy z grupy B (trzykrotnie więcej witaminy B2 niż pomarańcza), karoteny. Orzechy nanerczowe, czyli jadalne nasiona otrzymuje się po wyprażeniu owoców. Orzechy są bogate w tłuszcze (45%), cukry (około 13%) oraz w białko (około 17%). Drzewo nanerczowe posiada soczysty miąższ i kwaskowo-słodkawy smak. Oprócz wyżej wymienionych składników drzewo nanerczowe zawiera również dużą ilość pektyn oraz jest bogate w witaminę C.

SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA
Dostępna jest nalewka z drzewa nanerczowego. Kiedy używa się drzewa nanerczowego na cukrzycę, wymagana jest cierpliwość. Obniżenie poziomu cukrów może nie być obserwowane przez około 3 do 4 tygodni. Jakkolwiek, cukier we krwi powinien być mierzony co najmniej raz dziennie, aby się upewnić, że kombinacja nalewki z drzewa nanerczowego i przepisanej insuliny lub innych lekarstw nie obniża poziomu cukrów nadmiernie. Olejek zawarty w skorupie orzecha może powodować podrażnienia skóry, jeśli nie jest najpierw podgrzany w celu uczynienia go mniej żrącym, gryzącym. Nigdy nie wolno jeść surowych orzechów. Orzechy stają się bezpieczne do jedzenia po uprzednim upieczeniu ich w skorupach.

Artykół z www.hotelarze.pl

[b]Co Polacy wiedzą o oleju i jego zastosowaniu
w kuchni[/b]

Polacy do smażenia używają najczęściej oleju lub oliwy z oliwek (81% wskazań) - wynika z badania Omnimas* zrealizowanego przez TNS OBOP. Zdecydowanie rzadziej sięgają po takie tłuszcze, jak smalec (33%), margaryna (28%) czy masło (11%).

Najczęściej niewłaściwie wykorzystywanym tłuszczem jest olej słonecznikowy. Prawie co trzeci Polak (32%) używa go do smażenia, mimo że oleje zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe pod wpływem wysokiej temperatury łatwo ulegają utlenianiu i powinny być wykorzystywane tylko do surówek/sałatek (na zimno).

Wśród Polaków największą popularnością cieszy się olej określany jako uniwersalny (wymieniony przez 48% respondentów jako najczęściej używany rodzaj oleju). Następne w kolejności są takie tłuszcze, jak: olej słonecznikowy (22%), olej rzepakowy (21%), oliwa z oliwek (6%) i olej sojowy (2%). Wszystkie rodzaje olejów używane są przez badanych zarówno do surówek/sałatek (na zimno), jak i do smażenia (na gorąco).
1% badanych nie spożywa/nie używa żadnego rodzaju oleju jadalnego, a 4% nie wie, jaki rodzaj oleju jest wykorzystywany w ich domu.

rodzaje oleju

Z badania także wynika, że większość z nas, niezgodnie ze sztuką kulinarną i zasadami zdrowego odżywiania się, uzupełnia w czasie smażenia ubywający olej świeżym. Jednocześnie tyle samo osób (77%) wie, że nie wolno kilkakrotnie używać tego samego oleju do smażenia.

Ponad połowa badanych Polaków (57%) jest również błędnie przekonana o tym, że olej zawiera cholesterol. Natomiast tylko 41% wie, że ze względów zdrowotnych oleje są zalecane dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Ponadto, 45% respondentów twierdzi błędnie, że wszystkie oleje nadają się do smażenia potraw.

Co ciekawe Polacy nie wiedzą również, że rodzimy olej rzepakowy należy do grupy olejów o podobnych właściwościach co „śródziemnomorska oliwa z oliwek”. Jedynie 32% respondentów wiedziało, że olej rzepakowy jest jej polskim odpowiednikiem.

Badanie zostało zrealizowane w ramach badania Omnimas w dniach 5-7 czerwca 2004 r. na reprezentatywnej grupie 1003 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

źródło: TNS OBOP

Fundacja Weston A.Price

Dieta zdrowych ludów prymitywnych i społeczeństw nieprzemysłowych nie zawiera rafinowanej ani nienaturalnej żywności takiej jak rafinowany cukier lub olej kukurydziany, biała mąka, puszkowane jedzenie, pasteryzowane, homogenizowane, oczyszczone lub niskotłuszczowe mleko, rafinowane lub utwardzane oleje roślinne, koncentraty białkowe, sztuczne witaminy lub toksyczne dodatki i barwniki.
Wszystkie tradycyjne kultury spożywają jakiś rodzaj białka i tłuszczu zwierzęcego pochodzącego z ryb, owoców morza, ptactwa wodnego i lądowego, zwierząt lądowych, jaj, mleka i jego przetworów, gadów i owadów.

Prymitywne i tradycyjne diety mają wysoka zawartość enzymów pochodzących z surowych produktów mleczarskich, surowego mięsa, nieprzetworzonego miodu, owoców tropikalnych, olejów pozyskiwanych na zimno, wina i niepasteryzowanego piwa, owoców naturalnie konserwowanych w procesie laktofermentacji, owoców, napojów, mięsa i przypraw.

Całkowita zawartość tłuszczu w tradycyjnych dietach waha się pomiędzy 30% a 80% ale jedynie około 4% kalorii pochodzi z wielonienasyconych tłuszczy naturalnie zawartych w ziarnach, roślinach strączkowych, orzechach, rybach, tłuszczu zwierzęcym i
warzywach. Zachowana jest równowaga pomiędzy tłustymi kaloriami w postaci nasyconych i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Tradycyjne diety zawierają prawie jednakowa ilość kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3.

Te tłuszcze bogate w składniki pokarmowe, odżywiały zdrowe populacje przez tysiące lat:
- Masło
- Łój wołowy i barani
- Smalec
- Tłuszcz kurzy, gęsi i kaczy
- Oleje kokosowe, palmowe i sezamowe
- Olej z oliwek tłoczony na zimno
- Olej lniany tłoczony na zimno
- Oleje z ryb morskich

Te nowo wytworzone tłuszcze powodują nowotwory, choroby serca, zaburzenia w działaniu układu odpornościowego, bezpłodność, niezdolność do nauki, kłopoty z dorastaniem i osteoporozę:
- Wszystkie tłuszcze utwardzane (hydrogenizowane)
- Olej sojowy, kukurydziany i szafranowy
- Olej bawełniany
- Olej rzepakowy
- Wszystkie tłuszcze podgrzewane do wysokich temperatur w procesie wytwarzania lub smażenia.

ZALECENIA ŻYWIENIOWE
Używaj tylko tradycyjnych tłuszczów i olejów, włączając w to masło i inne tłuszcze zwierzęce, oliwę typu „virgin” (z pierwszego tłoczenia na zimno), tłoczony na zimno olej lniany i sezamowy oraz oleje tropikalne – kokosowy i palmowy.

źródło: Fundacja Weston A.Price

[www.hotelarze.pl - 30.10.2004]

Biologia

-Niektore bakterie rozkladaja obornik na kompot
-Zolw musi byc z wierzchu twardy, bo w srodkowej czesci jest zupelnie
miekki
-Ptaki bardzo roznia sie od gadow - lataniem i budowa geby
-Lisc ma taka role w zyciu ze musi caly czas wdychac i wydychac
-Gryzon to zwierze, ktore ogryza co tylko moze, np. jablka, zostawiajac
ogryzki
-Wsrod wirusow rozrozniamy: mikroby, mikrony, mikrusy i mikrobusy
-Wilki zaliczamy do zwierzat zebatych
-Meduza zyje w jelicie grubym czlowieka wiec jest pozytecznym szkodnikiem
-Rolnicy nie lubia kretow, bo obgryzaja im korzenie
-Blony komorkowe spelniaja bardzo wazna funkcje w zyciu komorki: wiedza
kogo wpuscic, a kogo wypuscic, czyli funkcje celnika
-Watroba byla caly dzien sledziona
-Alkoholik nie moze miec dzieci, bo sie trzesie
-Dzdzownica jest spiczasta, bo gdyby byla prostokatna to by sie bardzo
meczyla przy wchodzeniu w ziemie
-Krowa to zwierze roslinobojcze
-Kregoslup sklada sie z kregu i ogona
-Podczas zaplodnienia plemnik laczy sie z komorka jajowa i powstaja
nowotwory
-Jesienia wszystko spada z drzew
-Wczoraj w naszej klasie lekarz badal dzieci chore na higiene
-Glowa osadzona jest na zebie trzonowym kregoslupa
-Wegiel rosnie na drzewach
-Biale motyle, ktorych dzieci zra kapuste, nazywaja sie kapusniaki
-Kangurzyca nosi dziecko w torebce
-Kurczeta sa produktem jaj sadzonych
-Do chorob zawodowych zaliczamy: pylice, gruzlice i rzezaczke
-Lekarz przed operacja myje rece i pielegniarki
-Kukurydza rosnie w kaburach i ma zolte zeby
-Choroby przenosza sie z rosliny na rosline a niekiedy nawet z roku na
rok
-Choroby weneryczne sa rozpowrzechniane przez prase, radio i telewizje
-Wielblady wedruja przez pustynie w karnawalach
-Wscieklizna mozna sie zarazic jesli sie ugryzie wscieklego psa
-Kameleon ma oczy, ktore moga krecic glowa dookola
-Slimaki sa jadalne, ale tylko we Francji
-Wegiel moze byc kamienny i brutalny
-Wszystkie grzyby sa jadalne, ale niektore tylko jeden raz
-Mlodziez w stanie nietrzezwym moze spowodowac potomstwo
-Bakterie ktore roznazaja sie prze kichanie, prowadza tryb zycia
koczowniczy
-Kosc sloniowa wyrasta z nosa
-Szczur jest bardzo inteligentny bo nie lubi zjadac trutki
-Sosny znosza szyszki
-Na wystawie kwiatow najbardziej podobala mi sie pani ktora nas
oprowadzala
-Pawie piora wytwarza paw
-Koryto nalezy umyc po zjedzeniu swin
-W budowie niektorych plazow wyrozniamy odwlok i plozy
-Uklad oddechowy przechodzac przez nos i gardlo wpada do zoladka
-Czlowiek ma wzrok skierowany do przodu, a nie umieszczony po bokach jak
zaba

Chemia

-Ten plyn to takze w pewnym sensie ciecz
-Tluszcze rozpuszczaja sie w rondlu
-W polaczeniu wodoru i tlenu stosunkiem dwukrotnym otrzymujemy wode
-Woda slona zawiera w sobie sol, a slodka cukier
-W probowce mozna robic nie tylko doswiadczenia, ale i dzieci
-Weglowodan jest to wegiel zamoczony w wodzie
-Kwas solny zre wszystko, co napotka na drodze i na szosie
-SiO2 jest to wino na ktore moj tato mowi "pryta" lub "siara"
-Siarka wystepuje na zapalkach
-Obywatel po uzyciu probierza trzezwosci zmienil kolor. To znak ze alkohol
byl uzywany
-Siarka ma wlasciwosci samobojcze
-Najmniejsza czescia chemii jest pierwiosnek
-Niektore gazy sa tak smierdzace jak spaliny wydzielane przez czlowieka :smiech:

Grzyby są nam znane od niepamiętnych czasów… Były i wciąż są używane w lecznictwie oraz w kulinariach. Ich właściwości w obu dziedzinach są wysoce cenione i pożądane. Oczywiście mowa jest o grzybach jadalnych, a nie tych trujących, których za wszelką cenę należy unikać i w przypadku wybierania się na grzybobranie należy nie zapomnieć o atlasie grzybów…

Grzyby oprócz dobrego smaku posiadają w sobie wiele cennych dla nas związków mineralnych, bioelementów i witamin. Przede wszystkim należy wspomnieć, iż są bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B. Inne składniki, które można wyróżnić w składzie grzyba, to na przykład witamina D i prowitamina A. Niektóre witaminy występują tylko w określonych gatunkach grzybów… Na przykład witamina C znajduje się w kurkach i borowikach. W składzie grzybów można wyróżnić wiele związków mineralnych takich jak:
● Związki wapnia
● Związki fosforu
● Związki potasu

Można w nich wyróżnić również pierwiastki w śladowych ilościach. Pierwiastki na które warto byłoby mieć wzgląd to:
● Magnez
● Żelazo
● Fluor
● Miedź
● Ołów
● Mangan

Należy pamiętać, iż nie tylko tymi trującymi grzybami można się zatruć, gdyż jadalne gatunki rosnące przy autostradach lub skażone pestycydami, również mogą wywołać u nas stan zatrucia. Takie grzyby są wtedy przesycone związkami azotowymi i ołowiem. Oczywiście nie wspominam tu o zatruciach, które dotyczą spożycia starych grzybów…

Bardzo ogólny skład grzyba:
● 90% - woda
● 30 – 50% suchej masy grzyba – białka
● Reszta – cukry, tłuszcze i składniki mineralne

Bardzo pożytecznym gatunkiem grzyba jest grzyb hodowlany zwany Boczniakiem Ostrogowatym… Ze względu na składniki w nim zawarte bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, a czasami wręcz jest wskazany… Jakie zastosowania w lecznictwie posiada ten gatunek?? Otóż stosowany jest na wzmocnienie naczyń krwionośnych, co oczywiście jest podstawą. Boczniaki obniżają poziom cholesterolu we krwi przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Szeroko znane są ogólne właściwości grzybów (w tym także i boczniaków), które są bakteriobójcze oraz antychorobowe… Wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków i antybiotyków (na przykład Pleurotin – google.pl).

Przybliżony skład boczniaka ostrogowatego:
● 50% - węglowodany
● 25% - białka
● 5 – 10% - substancje mineralne oraz azot i fosfor
● 1 – 2% - tłuszcze

Jak każde grzyby, boczniaki muszą także zawierać witaminy… Głównie występują w nim witaminy: A i witaminy z grupy B. Jest on również dobrym źródłem kwasu foliowego, którego niedobór może spowodować między innymi zaburzenia w poprawnym wzroście i rozwoju kości oraz włosów. Poziom białych krwinek w naszym organizmie może spaść. Natomiast boczniaki nie dość, że obniżają poziom cholesterolu, to jeszcze poziom trójglicerydów oraz lipoproteid występujących w surowicy naszej krwi.

Autor: Janusz Ziółkowski (atleci.pl)


fakt obraza!


Dawaj tax!

tax:

Jest to kopia ksiazeczki 103 najlepsze dowcipy:

                  HUMOR Z ZESZYTOW SZKOLNYCH !

                        JEZYK POLSKI

* Wies byla samo wystarczalna: kobiety dostarczaly mleka, miesa i skor
* Boryna spiewal w chorze ale tylko partie solowe
* W komedii bohaterowie daza do celu powodujac smierc, czesto zakonczona
  szczesliwie
* Judym spuscil manto Dyziowi w karecie, bo mu sie spocil
* Alkoholikow dzielimy na pijacych i niepijacych
* U Zeromskiego ludzie dzielili zapalke na czworo i tez im sie zapalala
* Konopnicka zyla od urodzenia az po smierc
* Antek ciezko pracowal rekami a Boryna jezykiem
* Zenon kochal Elzbiete mimo, ze byl w ciazy z Justyna
* Justyna jest madrzejsza od Marty - nie gardzi chlopem
* Ziebowicz wyrzucal sobie to, ze popelnil samobojstwo
* Harem to czlowiek posiadajacy zbior kobiet
* Wokulski zakupil klacz od Krzeszowskiego, aby pozniej prosic o jej reke
* Zygier mial ospowata sylwetke kulturysty a jego wylupiaste oczy ladnie
  przylegaly do twarzy
* Zachowanie dzieci dalece odbiega od rzeczywistosci
* Jego trzyletni przyjaciel po ukonczeniu studiow popelnil malzenstwo
* Tatus kupil stary samochod do spolki ze stryjem, ktorym dojezdza do pracy
* Lato spedze w gorach u kuzynek, z ktorych zejde dopiero po wakacjach
* W sklepie kola fortuny podoba mi sie Magda Masny
* Bedac na drugim roku uniwersytetu, wybychla wojna
* Pijacy pod wplywem alkoholu czesto popelniaja samobojstwo i nazajutrz
  nic nie pamietaja
* Kasia to moja siostra cioteczna, Jurek tez
* Gdy wiosna umarla babcia automatycznie powiekszyl sie metraz w mieszkaniu

                               HISTORIA

* August II byl elektronem Saksonii
* Cesarz Klaudiusz byl niesmialy, wiec nie odwazyl sie zabic swojej zony
* Wars i Sawa zbudowali Warszawe z jednej i z drugiej strony stolicy
* Barbarzyncy byli bardzo milymi i uprzejmymi ludzmi
* Powstanie Listopadowe bylo w listopadzie, a Rewolucja Pazdziernikowa tez
* Koalicja w sejmie polega na blizszych stosunkach w lawie
* Kosciuszko wyciagnal i powiedzial ze nie schowa
* W roku 1863 w Ameryce wybuchla wojna sensacyjna
* Komisja Edukacji Narodowej obejmowala wszystkie dziewczeta
* W XVI wieku Polacy mieli wojsko ciezarne
* Washington byl prezydentem Stanow Zjednoczonych, a Lincoln - USA
* Hitler byl najgroznieszym z hitlerowcow
* Kon trojanski to byla zdradziecka sztuka
* Anders byl umundurowany az po pas
* Kara smierci ma charakter nieodwracalny
* Pieta Achillesa to miejsce, ktore jest wrazliwe na smierc
* Zeby Kolumb mogl odkryc Ameryke to najpierw musiala byc zakryta
* Calemu oddzialowi wojska zlozono najserdeczniejsze zyczenia ekshumacji
* Duzy wplyw na rozwoj kultury mial Cyryl i jego metody
* W dawnych czasach chlopi zyli dluzej bo orali sami a nie traktory
* Drzymala wozil sie wozem naokolo a Niemcy mogli mu naskoczyc
* Zolnierze nosza zielone mundury zeby udawac trawe
* Krol nosi na glowie czapke, zwana przez niektorych korona
* Pod bron powolano cala mlodziez od 16 do 60 lat
* Skrzydla husarskie wazyly pol metra
* Niewolnicy rzymscy byli uzywani do najciezszych prac, niektorzy jako
  nauczyciele
* Na mordy carow panstwa Europy patrzyly zlym okiem
* Polacy byli waleczni i walczyli w walce o Anglie, walczac o niepodleglosc
  Anglii
* Dokument skladal sie z trzech czesci: pierwszej, drugiej i trzeciej
* Mumie sluzyly jako wklady do grobow i byly robione przez Egipcjan
* W XVI wieku uprawiano wiele roslin, ktorych jeszcze nie znano
* Ludzie pierwotni gdy chcieli rozpalic ogien musieli pocierac krzemieniem
  o krzemien a pod spod podkladali stare gazety
* Dawniej wszystkie prace na roli wykonywano recznie za pomoca wolow
* Dzieki sepuku Japonczycy mogli pokazac swoje prawdziwe wnetrze
* Chrobry zlozyl do papierza podanie o korone
* Na placu gdzie stoi pomnik Jagielly, toczyla sie kiedys wielka bitwa
  zwana pod Grunwaldem
* W dawnych czasach ludzie spali na piecach bo nie mieli czym palic
* Dedal potrafil rozne rzeczy, wiec zona Minosa urodzila dziecko
* Tylko przez kobiety sa wojny bo to one przewaznie rodza zolnierzy
* Krolowa Bona sprowadzila do Polski seler, kalafiory i makaroniarzy
* Emilia Plater byla pulkownikiem o kobiecych piersiach widocznych spod
  munduru
* Franciszek Jozef oprocz kobiet klepal rowniez konie, podczas gdy inni
  klepali biede
* Rycerz sredniowieczny skladal sie z glowy, zbroi i konia, ktory stawal
  na kazde zawolanie
* Slowianie mieszkali w domach z drewna, z ktorych dym wychidzil mniejszymi
  otworami a Slowianie wiekszymi
* Mumia to zona faraona
* Czlowiek wspolczesny powstal dzieki ludziom pierwotnym
* Jagiello mial z Sonka tylko czterech synow poniewaz moznowladcy odmowili
  mu poparcia
* Indianie zabijali i skalpowali co popadnie
* W czaie totalnej mobilizacji wcielono do wojska nawet dzieci w
  podeszlym wiek

                              GEOGRAFIA

* Kolumb myslal ze odkryl Indie a to byly Stany Zjednoczone
* Kopernik ruszyl ziemie i dlatego zobaczyl, ze jest okragla
* Azja jest najwiekszym kontynentem na Ziemi a nawet na swiecie
* Ze Slaska kilofem wydobywa sie wegiel kamienny i brunatny gornik
* Klimat to cos stalego, co nie wiadomo kiedy sie zmienia
* Morze Martwe zostalo w XIX wieku zabite prze niektorych ludzi, az po dzien
  dzisiejszy
* W Australii czlowiek wspolzyje z Aborygenami
* Pomimo ze na niebie swiecil ksiezyc dzien byl smutny i ponury
* Najczesciej spotykanym ssakiem gorskim jest goral
* Marynarzy o jednym oku nazywamy piratami
* Wegiel powstal z paproci, skrzypkow i widlakow
* Wietrzenie skal jest pojeciem czysto teoretycznym bo wszystkie dawno
  wywietrzaly
* Baca bardzo dlugo gadal turystom, ze milczenie jest zlotem
* Na uksztaltowanie powierzchni Ziemi maja wplyw jej trzesienia oraz
  wulkanizacja
* Europa to kontynent ziemski
* W czasie mgly latarnik wyje na latarni i tym ostrzega okrety
* Wegiel wystepuje na calej kuli ziemskiej, na przyklad w mojej komorce
* Na globusie wyrozniamy poludniki, polnocniki i cale nocniki
* Od czasow Kopernika Ziemia krazy wokol Slonca
* Gorale robia kierpce z wlasnej skory
* Dwa przeciwlegle punkty na globie nazywamy biegunkami
* Amurdsen zasadzil flage na biegunie
* Wisla plynac przez Zulawy wpada w depresje
* Na niektorych wyspach indonezji ludzie chodza poubierani nago
* W grach nie mieszkaja ludzie tylko gorale

                                  BIOLOGIA

* Niektore bakterie rozkladaja obornik na kompot
* Zolw musi byc z wierzchu twardy bo w srodkowej czesci jest zupelnie miekki
* Ptaki bardzo roznia sie od gadow - lataniem i budowa geby
* Lisc ma taka role w zyciu ze musi caly czas wdychac i wydychac
* Gryzon to zwierze, ktore ogryza co tylko moze, np. jablka, zostawiajac
  ogryzki
* Wsrod wirusow rozrozniamy: mikroby, mikrony, mikrusy i mikrobusy
* Wilki zaliczamy do zwierzat zebatych
* Meduza zyje w jelicie grubym czlowieka wiec jestpozytecznym szkodnikiem
* Rolnicy nie lubia kretow, bo obgryzaja im korzenie
* Blony komorkowe spelniaja bardzo wazna funkcje w zyciu komorki:
  wiedza kogo wpuscic, a kogo wypuscic, czyli funkcje celnika
* Watroba byla caly dzien sledziona
* Alkocholik nie moze miec dzieci, bo sie trzesie
* Dzdzownica jest spiczasta, bo gdyby byla prostokatna to by sie bardzo
  meczyla przy wchodzeniu w ziemie
* Krowa to zwierze roslinobojcze
* Kregoslup sklada sie z kregu i ogona
* Podczas zaplodnienia plemnik laczy sie z komorka jajowa i powstaja
  nowotwory
* Jesienia wszystko spada z drzew
* Wczoraj w naszej klasie lekarz badal dzieci chore na higiene
* Glowa osadzona jest na zebie trzonowym kregoslupa
* Wegiel rosnie na drzewach
* Biale motyle, ktorych dzieci zra kapuste, nazywaja sie kapusniaki
* Kangurzyca nosi dziecko w torebce
* Kurczeta sa produktem jaj sadzonych
* Do chorob zawodowych zaliczamy: pylice, gruzlice i rzezaczke
* Lekarz przed operacja myje rece i pielegniarki
* Kukurydza rosnie w kaburach i ma zolte zeby
* Choroby przenosza sie z rosliny na rosline a niekiedy nawet z roku na rok
* Choroby weneryczne sa rozpowrzechniane przez prase, radio i telewizje
* Wielblady wedruja prze pustynie w karnawalach
* Wscieklizna mozna sie zarazic jesli sie ugryzie wscieklego psa
* Kameleon ma oczy, ktore moga krecic glowa dookola
* Slimaki sa jadalne ale tylko we Francji
* Wegiel moze byc kamienny i brutalny
* Wszystkei grzyby sa jadalne ale niektore tylko jeden raz
* Mlodziez w stanie nietrzezwym moze spowodowac potomstwo
* Bakterie ktore roznazaja sie prze kichanie, prowadza tryb zycia koczowniczy
* Kosc sloniowa wyrasta z nosa
* Szczur jest bardzo inteligentny bo nie lubi zjadac trutki
* Sosny znosza szyszki
* Na wystawie kwiatow najbardziej podobala mi sie pani ktora nas oprowadzala
* Pawie piora wytwarza paw
* Koryto nalezy umyc po zjedzeniu swin
* W budowie niektorych plazow wyrozniamy odwlok i plozy
* Uklad oddechowy przechodzac prze nos i gardlo wpada do zoladka
* Czlowiek ma wzrok skierowany do przodu, a nie umieszczony po bokach
  jak zaba

                              CHEMIA

* Ten plyn to takze w pewnym sensie ciecz
* Tluszcze rozpuszczaja sie w rondlu
* W polaczeniu wodoru i tlenu stosunkiem dwukrotnym otrzymujemy wode
* Woda slona zawiera w sobie sol a slodka cukier
* W probowce mozna robic nie tylko doswiadczenia ale i dzieci
* Weglowodan jest to wegiel zamoczony w wodzie
* Kwas solny zre wszystko, co napotka na drodze i na szosie
* SiO2 jest to wino na ktore moj tato mowi "pryta" lub "siara"
* Siarka wystepuje na zapalkach
* Obywatel po uzyciu probierza trzezwosci zmienil kolor. To znak ze
  alkohol byl uzywany
* Siarka ma wlasciwosci samobojcze
* Najmniejsza czescia chemii jest pierwiosnek
* Niektore gazy sa tak smierdzace jak spaliny wydzielane przez czlowieka

                               MATEMATYKA

* Jesli podzielimy graniastoslup wzdluz przekatnej podstawy, to otrzymamy
  dwie trumny
* Trojkat Pitagorasa, to trojkat kwadratowy
* Suma to nie wynik dodawania, tylko msza rano w niedziele
* Kolo to jest linia, bez katow, zamknieta, by nie bylo wiadomo gdzie jest
...

więcej »


 Mały Barti do mamy:
- Mamo, chcę kupę !
- Poczekaj, zaraz ci ukroję ...

śmieszy cie ?
MNIE ZAJEBISCIE
Malina


Malina do mamy:
- Mamo, mamo, ja

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
grab jeden, jak mnie slyszysz...

ziel

* Wies byla samo wystarczalna: kobiety dostarczaly mleka, miesa i skor
* Boryna spiewal w chorze ale tylko partie solowe
* W komedii bohaterowie daza do celu powodujac smierc, czesto zakonczona
  szczesliwie
* Judym spuscil manto Dyziowi w karecie, bo mu sie spocil
* Alkoholikow dzielimy na pijacych i niepijacych
* U Zeromskiego ludzie dzielili zapalke na czworo i tez im sie zapalala
* Konopnicka zyla od urodzenia az po smierc
* Antek ciezko pracowal rekami a Boryna jezykiem
* Zenon kochal Elzbiete mimo, ze byl w ciazy z Justyna
* Justyna jest madrzejsza od Marty - nie gardzi chlopem
* Ziebowicz wyrzucal sobie to, ze popelnil samobojstwo
* Harem to czlowiek posiadajacy zbior kobiet
* Wokulski zakupil klacz od Krzeszowskiego, aby pozniej prosic o jej reke
* Zygier mial ospowata sylwetke kulturysty a jego wylupiaste oczy ladnie
  przylegaly do twarzy
* Zachowanie dzieci dalece odbiega od rzeczywistosci
* Jego trzyletni przyjaciel po ukonczeniu studiow popelnil malzenstwo
* Tatus kupil stary samochod do spolki ze stryjem, ktorym dojezdza do pracy
* Lato spedze w gorach u kuzynek, z ktorych zejde dopiero po wakacjach
* W sklepie kola fortuny podoba mi sie Magda Masny
* Bedac na drugim roku uniwersytetu, wybychla wojna
* Pijacy pod wplywem alkoholu czesto popelniaja samobojstwo i nazajutrz
  nic nie pamietaja
* Kasia to moja siostra cioteczna, Jurek tez
* Gdy wiosna umarla babcia automatycznie powiekszyl sie metraz w mieszkaniu

                               HISTORIA

* August II byl elektronem Saksonii
* Cesarz Klaudiusz byl niesmialy, wiec nie odwazyl sie zabic swojej zony
* Wars i Sawa zbudowali Warszawe z jednej i z drugiej strony stolicy
* Barbarzyncy byli bardzo milymi i uprzejmymi ludzmi
* Powstanie Listopadowe bylo w listopadzie, a Rewolucja Pazdziernikowa tez
* Koalicja w sejmie polega na blizszych stosunkach w lawie
* Kosciuszko wyciagnal i powiedzial ze nie schowa
* W roku 1863 w Ameryce wybuchla wojna sensacyjna
* Komisja Edukacji Narodowej obejmowala wszystkie dziewczeta
* W XVI wieku Polacy mieli wojsko ciezarne
* Washington byl prezydentem Stanow Zjednoczonych, a Lincoln - USA
* Hitler byl najgroznieszym z hitlerowcow
* Kon trojanski to byla zdradziecka sztuka
* Anders byl umundurowany az po pas
* Kara smierci ma charakter nieodwracalny
* Pieta Achillesa to miejsce, ktore jest wrazliwe na smierc
* Zeby Kolumb mogl odkryc Ameryke to najpierw musiala byc zakryta
* Calemu oddzialowi wojska zlozono najserdeczniejsze zyczenia ekshumacji
* Duzy wplyw na rozwoj kultury mial Cyryl i jego metody
* W dawnych czasach chlopi zyli dluzej bo orali sami a nie traktory
* Drzymala wozil sie wozem naokolo a Niemcy mogli mu naskoczyc
* Zolnierze nosza zielone mundury zeby udawac trawe
* Krol nosi na glowie czapke, zwana przez niektorych korona
* Pod bron powolano cala mlodziez od 16 do 60 lat
* Skrzydla husarskie wazyly pol metra
* Niewolnicy rzymscy byli uzywani do najciezszych prac, niektorzy jako
  nauczyciele
* Na mordy carow panstwa Europy patrzyly zlym okiem
* Polacy byli waleczni i walczyli w walce o Anglie, walczac o niepodleglosc
  Anglii
* Dokument skladal sie z trzech czesci: pierwszej, drugiej i trzeciej
* Mumie sluzyly jako wklady do grobow i byly robione przez Egipcjan
* W XVI wieku uprawiano wiele roslin, ktorych jeszcze nie znano
* Ludzie pierwotni gdy chcieli rozpalic ogien musieli pocierac krzemieniem
  o krzemien a pod spod podkladali stare gazety
* Dawniej wszystkie prace na roli wykonywano recznie za pomoca wolow
* Dzieki sepuku Japonczycy mogli pokazac swoje prawdziwe wnetrze
* Chrobry zlozyl do papierza podanie o korone
* Na placu gdzie stoi pomnik Jagielly, toczyla sie kiedys wielka bitwa
  zwana pod Grunwaldem
* W dawnych czasach ludzie spali na piecach bo nie mieli czym palic
* Dedal potrafil rozne rzeczy, wiec zona Minosa urodzila dziecko
* Tylko przez kobiety sa wojny bo to one przewaznie rodza zolnierzy
* Krolowa Bona sprowadzila do Polski seler, kalafiory i makaroniarzy
* Emilia Plater byla pulkownikiem o kobiecych piersiach widocznych spod
  munduru
* Franciszek Jozef oprocz kobiet klepal rowniez konie, podczas gdy inni
  klepali biede
* Rycerz sredniowieczny skladal sie z glowy, zbroi i konia, ktory stawal
  na kazde zawolanie
* Slowianie mieszkali w domach z drewna, z ktorych dym wychidzil mniejszymi
  otworami a Slowianie wiekszymi
* Mumia to zona faraona
* Czlowiek wspolczesny powstal dzieki ludziom pierwotnym
* Jagiello mial z Sonka tylko czterech synow poniewaz moznowladcy odmowili
  mu poparcia
* Indianie zabijali i skalpowali co popadnie
* W czaie totalnej mobilizacji wcielono do wojska nawet dzieci w
  podeszlym wiek

                              GEOGRAFIA

* Kolumb myslal ze odkryl Indie a to byly Stany Zjednoczone
* Kopernik ruszyl ziemie i dlatego zobaczyl, ze jest okragla
* Azja jest najwiekszym kontynentem na Ziemi a nawet na swiecie
* Ze Slaska kilofem wydobywa sie wegiel kamienny i brunatny gornik
* Klimat to cos stalego, co nie wiadomo kiedy sie zmienia
* Morze Martwe zostalo w XIX wieku zabite prze niektorych ludzi, az po dzien
  dzisiejszy
* W Australii czlowiek wspolzyje z Aborygenami
* Pomimo ze na niebie swiecil ksiezyc dzien byl smutny i ponury
* Najczesciej spotykanym ssakiem gorskim jest goral
* Marynarzy o jednym oku nazywamy piratami
* Wegiel powstal z paproci, skrzypkow i widlakow
* Wietrzenie skal jest pojeciem czysto teoretycznym bo wszystkie dawno
  wywietrzaly
* Baca bardzo dlugo gadal turystom, ze milczenie jest zlotem
* Na uksztaltowanie powierzchni Ziemi maja wplyw jej trzesienia oraz
  wulkanizacja
* Europa to kontynent ziemski
* W czasie mgly latarnik wyje na latarni i tym ostrzega okrety
* Wegiel wystepuje na calej kuli ziemskiej, na przyklad w mojej komorce
* Na globusie wyrozniamy poludniki, polnocniki i cale nocniki
* Od czasow Kopernika Ziemia krazy wokol Slonca
* Gorale robia kierpce z wlasnej skory
* Dwa przeciwlegle punkty na globie nazywamy biegunkami
* Amurdsen zasadzil flage na biegunie
* Wisla plynac przez Zulawy wpada w depresje
* Na niektorych wyspach indonezji ludzie chodza poubierani nago
* W g˘rach nie mieszkajĽ ludzie tylko gorale

                                  BIOLOGIA

* Niektore bakterie rozkladaja obornik na kompot
* Zolw musi byc z wierzchu twardy bo w srodkowej czesci jest zupelnie miekki
* Ptaki bardzo roznia sie od gadow - lataniem i budowa geby
* Lisc ma taka role w zyciu ze musi caly czas wdychac i wydychac
* Gryzon to zwierze, ktore ogryza co tylko moze, np. jablka, zostawiajac
  ogryzki
* Wsrod wirusow rozrozniamy: mikroby, mikrony, mikrusy i mikrobusy
* Wilki zaliczamy do zwierzat zebatych
* Meduza zyje w jelicie grubym czlowieka wiec jestpozytecznym szkodnikiem
* Rolnicy nie lubia kretow, bo obgryzaja im korzenie
* Blony komorkowe spelniaja bardzo wazna funkcje w zyciu komorki:
  wiedza kogo wpuscic, a kogo wypuscic, czyli funkcje celnika
* Watroba byla caly dzien sledziona
* Alkocholik nie moze miec dzieci, bo sie trzesie
* Dzdzownica jest spiczasta, bo gdyby byla prostokatna to by sie bardzo
  meczyla przy wchodzeniu w ziemie
* Krowa to zwierze roslinobojcze
* Kregoslup sklada sie z kregu i ogona
* Podczas zaplodnienia plemnik laczy sie z komorka jajowa i powstaja
  nowotwory
* Jesienia wszystko spada z drzew
* Wczoraj w naszej klasie lekarz badal dzieci chore na higiene
* Glowa osadzona jest na zebie trzonowym kregoslupa
* Wegiel rosnie na drzewach
* Biale motyle, ktorych dzieci zra kapuste, nazywaja sie kapusniaki
* Kangurzyca nosi dziecko w torebce
* Kurczeta sa produktem jaj sadzonych
* Do chorob zawodowych zaliczamy: pylice, gruzlice i rzezaczke
* Lekarz przed operacja myje rece i pielegniarki
* Kukurydza rosnie w kaburach i ma zolte zeby
* Choroby przenosza sie z rosliny na rosline a niekiedy nawet z roku na rok
* Choroby weneryczne sa rozpowrzechniane przez prase, radio i telewizje
* Wielblady wedruja prze pustynie w karnawalach
* Wscieklizna mozna sie zarazic jesli sie ugryzie wscieklego psa
* Kameleon ma oczy, ktore moga krecic glowa dookola
* Slimaki sa jadalne ale tylko we Francji
* Wegiel moze byc kamienny i brutalny
* Wszystkei grzyby sa jadalne ale niektore tylko jeden raz
* Mlodziez w stanie nietrzezwym moze spowodowac potomstwo
* Bakterie ktore roznazaja sie prze kichanie, prowadza tryb zycia
koczowniczy
* Kosc sloniowa wyrasta z nosa
* Szczur jest bardzo inteligentny bo nie lubi zjadac trutki
* Sosny znosza szyszki
* Na wystawie kwiatow najbardziej podobala mi sie pani ktora nas oprowadzala
* Pawie piora wytwarza paw
* Koryto nalezy umyc po zjedzeniu swin
* W budowie niektorych plazow wyrozniamy odwlok i plozy
* Uklad oddechowy przechodzac prze nos i gardlo wpada do zoladka
* Czlowiek ma wzrok skierowany do przodu, a nie umieszczony po bokach
  jak zaba

                              CHEMIA

* Ten plyn to takze w pewnym sensie ciecz
* Tluszcze rozpuszczaja sie w rondlu
* W polaczeniu wodoru i tlenu stosunkiem dwukrotnym otrzymujemy wode
* Woda slona zawiera w sobie sol a slodka cukier
* W probowce mozna robic nie tylko doswiadczenia ale i dzieci
* Weglowodan jest to wegiel zamoczony w wodzie
* Kwas solny zre wszystko, co napotka na drodze i na szosie
* SiO2 jest to wino na ktore moj tato mowi "pryta" lub "siara"
* Siarka wystepuje na zapalkach
* Obywatel po uzyciu probierza trzezwosci zmienil kolor. To znak ze
  alkohol byl uzywany
* Siarka ma wlasciwosci samobojcze
* Najmniejsza czescia chemii jest pierwiosnek
* Niektore gazy sa tak smierdzace jak spaliny wydzielane przez czlowieka

                               MATEMATYKA

* Jesli podzielimy graniastoslup wzdluz przekatnej podstawy, to otrzymamy
  dwie trumny
* Trojkat Pitagorasa, to trojkat kwadratowy
* Suma to nie wynik dodawania, tylko msza rano w niedziele
* Kolo to jest linia, bez katow, zamknieta, ...

więcej »
| mozliwe ze ze do pewnej granicy zapobiega a potem
| sprzyja. ( bo to jednak substancj drazniaca)

Ale nie kazdy. Przeciez sporo substancji zaliczanych do blonnika to rzeczy
rozpuszczalne w wodzie, tworzace koloidowe (chyba, stad zapewne ich
skutecznosc w absorbowaniu szkodliwych metabolitow) zawiesiny, a wiec o
konsystencji w najgorszym wypadku kisielu (pektyny, gumy). Nie ulegajmy
krysinej propagandzie, ze blonnik to to samo, co klujace trociny :)


Nie ulegajmy też "Marcinkowej propagandzie wyższości błonnika nad tłuszczem"
;)
Marcinie, spróbuj proszę, spojrzeć z dystansu na historię ludzkości, skąd
idziemy i dokąd zmierzamy.

1. http://members.lycos.co.uk/zywienie/artykuly/rak.php

2.  Mit o wypełniaczach  /framgment z prasy niemieckiej/:
 Mistrz kucharski Johann Lafer prezentuje zdrowe odżywianie się.
Należy jeść bez udręki. Następuje tu demitologizacja legend żywnościowych.
Problemy te przejrzyście ujmuje film Karin Kaug.  Dietetycy, czasopisma
i restauracje namawiają do przestrzegania diety małokalorycznej w obawie
przed otyłością i nowotworami. Czy to rzeczywiście jest prawda?
 Dr Gunter Frank z Heidelbergu ma inne spojrzenie na te zagadnienia. Okazuje
się, że porady renomowanych czasopism poświęconych zdrowiu preferują musli z
mlekiem, soki owocowe, odradzając nawet kawałka szynki. Dietetyk niemiecki
dezawuuje te porady jako mity, które nie zostały poparte  naukowymi
doświadczeniami. Za tymi teoriami najczęściej stoją interesy producentów
żywności, którzy skłaniają ośrodki badawcze do manipulowania danymi
naukowymi.
Przyrządzanie sałatek, przekąsek naszego kursu: pomidory zostają obrane ze
skórek, cukinie i cebula przysmażone, papryka pokrojona. Mistrzem Janem nie
kierują bynajmniej przepisy dietetyków, lecz sztuka kulinarna. Ale nie tylko
to jest przyczyną tych zabiegów: wielu ludzi nie trawi skórek, odbija im
się, więc trzeba im ułatwić trawienie. W ten sposób potęguje się również
smak potraw. Do tego mistrz dodaje również często świeżą oliwę.
 Według dietetyków co najmniej połowę potraw powinny stanowić zmielone
ziarno, otręby, musli itp. Każde gospodarstwo powinno być więc wyposażone w
specjalny młyn. Im ziarno jest mniej przerobione, tym jest zdrowsze -
twierdzą. Tak brzmi teoria afrykańskiego naukowca Denisa Burkit [?], który
zauważył, że we wsiach południowej Afryki rak jelita grubego występuje
znacznie rzadziej niż w USA, np. w Nowym Jorku. Przypisał tę różnicę błędom
w żywieniu. Doszedł do wniosku, że przyczyna musi być ukryta w
wypełniaczach. Ale potem okazało się, że mieszkańcy Południowej Afryki,
którzy odżywiają się jak Nowojorczycy również nie cierpią na te
dolegliwości, o ile urodzili się na wsi. Zarzucono więc rok temu koncepcję o
zależności zachorowania na tego typu nowotwory od wypełniaczy. Mimo to
każdemu Niemcowi zaleca się jeszcze przyjmowanie dziennie 30 gramów
wypełniaczy. Tymczasem one nie czyszczą wcale naszych przewodów pokarmowych,
zalegając jelita i produkując nawet szkodliwe toksyczne kalorie i śluz.
Niestrawne części ziaren należą do tych wypełniaczy tak samo, jak części
grzybów i łupiny pomidorów i papryki. Dlatego większość kultur przerabia
zboże w sposób tradycyjny i typowy. Dla pszenicy zaś człowiek wynalazł
specjalną technikę mielenia. Nasi antenaci dokładnie wiedzieli, co nie jest
ziarnem i jak pozbyć się w czasie obróbki szkodliwych substancji.  Dopiero
dzięki tej technice obróbki ziarna stały się dla człowieka jadalne.
Doświadczeni piekarze przygotowują tradycyjnie przez 24 godziny zakwaszone
ciasto, w ten sposób dochodzi do fermentacji i odrzucenia szkodliwych
substancji. Produkcja zdrowego chleba wymaga sprawności i wielkiego
doświadczenia, a przede wszystkim właściwego ciasta, pieczenie bowiem ciasta
z żyjącymi mikroorganizmami jest trudne. Takie pieczywo zawiera jednak
antybakteryjne organizmy chroniące przed rakiem. Nowoczesne wielkie
piekarnie przy masowej produkcji nie mogą sobie pozwolić na przygotowywanie
ciasta zawierającego bakterie. Dawniej przestrzegano tej zasady, ale ze
względu na czas i pieniądze doprowadzono do skrócenia tego procesu. Wiele
piekarni wraca jednak ostatnio do metody wypiekania chleba przy pomocy
zakwaszonego ciasta. Wpływa to niewątpliwie na cenę chleba, ale pieczywo
jest smaczniejsze, zdrowsze i dłużej utrzymuje świeżość bez konserwantów.
Klienci w końcu decydują o sukcesie klasycznie wypiekanego chleba. Znów, jak
za dawnych czasów, nie maszyna, lecz ręce decydują o kształcie i smaku
chleba. To jest szansa dla małych rzemieślniczych piekarni. Żadna
mechaniczna piekarnia nie może z nimi konkurować. Nie potrzebują nawet
reklamy - tak dobrze sprzedają się ich wyroby.
 Dobre przygotowanie pokarmów jest dla nas tak samo ważne, jak to co jemy.
Nigdy ludzkość nie jadła pokarmów nie gotowanych, nie mielonych i nie
pieczonych. Karmienie się wypełniaczami jest czymś nowym w żywieniu, toteż u
lekarza ląduje wiele pacjentów skarżących się na biegunkę, zapalenia jelit i
innych dolegliwości przewodu pokarmowego, chociaż przyrządzają  posiłki
zgodnie z  instrukcjami papieży modnej diety. To jest nowy wynalazek, by
spożywać również łupiny - mówi lekarz. Krowy i kury mają odpowiednie organy
do trawienia tych odrzutów, ale nie człowiek. Toteż następuje proces
fermentacji, wytwarzają się szkodliwe gazy, alkohole. Zresztą każdy człowiek
ma inną właściwość w radzeniu sobie z trawieniem różnych produktów, więc
jeśli wam musli nie smakuje lub nie służy - trzeba z niego zrezygnować.
Według rozpoczętych dopiero badań, część mieszkańców wschodnich Niemiec -
domniemani potomkowie neandertalczyków  - w 89% radzą sobie z trawieniem
wszelakich tego typu szkodliwych substancji bez przeszkód. Zarazem spada
jednak gwałtownie ich potencja seksualna. Widocznie energia koncentruje się
na samym trawieniu. Stąd zapewne nagłe zniknięcie neandetalczyków z mapy
Europy.

3. [fragment książki W.Lutza "Życie bez pieczywa"]
Czy możliwe jest genetyczne przystosowanie się człowieka do
węglowodanożerstwa?
W chwili, gdy rolnictwo o masowa urbanizacja ery neolitu otworzyła przed
ludźmi zupełnie nowe możliwości, rodzaj ludzki wkroczył na  ścieżkę
ewolucyjną, która może doprowadzić do powstania nowego gatunku.
Jednakże aby zmienić mięsożercę w "węglowodanożercę", potrzebne są tysiące
małych etapów, takich jak mutacje, nowe kombinacje genetyczne i podążający
za nimi dobór naturalny. Proces ten nie dobiegł jeszcze końca. W genach
ludzkich naukowcy odkrywają coraz nowe mutacje towarzyszące różnym chorobom.
Czy niektóre z nich mogą być wynikiem nadmiaru węglowodanów w diecie?
Odpowiedź prawie na pewno brzmi: tak.
Dlaczego ludzie nie mogą przystosować się do tego nadmiaru węglowodanów?
W epoce lodowcowej odżywiali się bowiem wyłącznie pokarmami pochodzenia
zwierzęcego. Surowe warunki klimatyczne były czynnikiem selekcyjnym, który
musiał doprowadzić do prawie doskonałego dopasowania ludzkiego metabolizmu
do diety mięsnej.
W porównaniu z dwoma milionami lat żywienia się mięsem i padliną oraz
wiekami zlodowaceń, te 5 tys. lat (a 2 tys. w Europie), które minęły od
wprowadzenia uprawy roli, to zdecydowanie za mało, aby organizm przystosował
się do nowego pokarmu.
Gdy spojrzeć na historię ludzkich chorób przez pryzmat wędrówek
Europejczyków, ukazuje się bardzo interesujący obraz.
Społeczności najbliższe obszaru śródziemnomorskiego zdają się najmniej
cierpieć z powodu chorób cywilizacyjnych. Obszar ten stanowił na kontynencie
europejskim główną kolebkę rolnictwa, co jest o tyle zrozumiałe, że kiedy
skończyła sie epoka lodowcowa, tam właśnie było najcieplej. W miarę
posuwania się na północ, populacje trapi coraz większa liczba chorób. Fakt
ten znajduje potwierdzenie w dostępnych danych epidemiologicznych.
Nowotwory, choroba serca, cukrzyca i stwardnienie rozsiane ujawniają się
najsilniej w tych społecznościach, które do rolnictwa przywykły stosunkowo
niedawno.
Struktura genetyczna populacji, które do zwiększonej ilości węglowodanów w
diecie przywykały dłużej (np.10 tys., a nie 2 tys. lat), miała więcej czasu
dla adaptacji, a więc większe spożycie węglowodanów nie wywołuje u tych
ludzi niekorzystnych skutków. Wydaje się, że populacje, które z dużą ilością
węglowodanów w diecie spotkały się niedawno, z dietami bogatymi w
węglowodany radzą sobie o wiele gorzej. Taka "teoria adaptacyjna " wyjaśnia
wiele obserwacji na temat chorób cywilizacyjnych i ruchów migracyjnych,
które zaczęły się wraz z rewolucją rolniczą i trwają do dziś.
Drugiej przyczyny, dla której proces przystosowawczy do diety węglowodanówej
nie został jeszcze zakończony, można szukać w samym mechanizmie ewolucji.
Myśliwi żyli w małych grupach, co faworyzowało wszelkie zmiany o podłożu
dziedzicznym. Każdemu genowi odziedziczonemu od jednego z rodziców odpowiada
gen odziedziczony po drugim z nich. Większość cech nowych, czyli
"nienormalnych", jest recesywna i w ogóle się nieujawnia, przynajmniej tak
długo, jak długo dominują nad nimi cechy normalne. Nowa cecha uzewnętrznia
się w potomstwie dopiero wtedy, gdy dziecko otrzymuje ja od obojga rodziców.
Dochodzi do tego zazwyczaj wtedy, gdy rodzice są spokrewnieni, a to z kolei
jest dosyc powszechnym zjawiskiem w małych społecznościach, gdzie do
kojarzenia krewniaczego musi dochodzić często. Od dawna wiadomo, że w ten
sposób ujawniają się różne niepożądane cechy. To właśnie dlatego w
większości kultur ...

więcej »
 masło zawiera niekorzystne dla naszego organizmu nasycone

kwasy tłuszczowe, spotykane głównie w tłuszczach zwierzęcych.


To zwierzęta (człowiek też) są takie głupie, że produkują dla swoich potrzeb
zapasowy tłuszcz w postaci nasyconej? Czy nie widzicie, że robią wam wodę z
mózgu?
Czy masło, składnik mleka, produkowane dla potrzeb energetycznych
najcenniejszej istoty jakiej jest dziecko ma specjalnie kwasy nasycone i
cholesterol, żeby temu dziecku zaszkodzić?
Dlaczego tak łatwo dajecie się odmóżdżać? Dlaczego nikt nie protestuje
przeciwko takim tekstom?

Jak wykazują badania, nasz organizm może syntetyzować wszystkie nasycone
kwasy tłuszczowe, natomiast tylko niektóre kwasy nienasycone.


Głupi organizm, co?
Szkodliwe syntetyzuje, a potrzebne nie.
Znów woda z mózgu!

Nienasycone

kwasy tłuszczowe - NNKT - są niezbędnym składnikiem naszych komórek.


Są składnikiem komórek, to prawda. Są bardzo potrzebne kiedy wzrasta ilość
komórek, czyli kiedy organizm rośnie. Kiedy jednak jest dorosły, to
potrzebuje tych kwasów minimalne ilości, na poziomie 1-3% zapotrzebowania
energetycznego (Biochemia Harpera), czyli 20-60 kcal, czyli (dzielimy przez
9) 3 do 9 gram. Raczej mniej, niż więcej, bo NNTK są podstawą lawinowej
produkcji wolnych rodników, czyli są bardzo rakotwórcze.

  Zapotrzebowanie

dorosłego człowieka na NNKT wynosi ok.12 g dobowej racji pokarmowej, czyli
dziennie jedną łyżkę stołową.


I wtedy onkolodzy mają zapewnioną robotę :(

Tak dla równowagi wrzucam tekst o maśle :)

Staroświecka omasta

Tłuszcz pochodzący z mleka znany jest człowiekowi od zarania dziejów.
Udokumentowane wzmianki o spożywaniu masła liczą sobie kilka tysięcy lat.
Starożytni Rzymianie cenili je przede wszystkim z uwagi na walory lecznicze
i kosmetyczne. Wikingowie zabierali masło w beczkach na wyczerpujące
dalekomorskie wyprawy. W kolejnych wiekach upowszechniło się na stołach
możnych tego świata, by z czasem trafić i do pozostałych domostw. Masło jest
produktem starodawnym także dlatego, że od tysiącleci jego produkcja jest
właściwie taka sama - opiera sie nadal na procesach mechanicznych,
przebiegających w normalnej temperaturze i bez wspomagania chemicznego.
Człowiek potrzebuje około 60 składników pokarmowych, których dostarcza mu
mieszanina rozmaitych i różnorodnych produktów żywnościowych. Prawie
wszystkie wymagane składniki znajdują się w mleku; znaczna ich część, w tym
wiele witamin (A, D, E) i elementów mineralnych, związana jest biologicznie
z tłuszczem mleka, razem z nim pobierana i w tej postaci najlepiej
wchłaniana oraz wykorzystywana przez nasz organizm.

Masło to jednak przede wszystkim tłuszcz, łatwo przyswajalny przez organizm
ludzki. Ze względu na tę swą cechę - sprawdzoną przez tysiąclecia - polecane
jest wszystkim cierpiącym na dolegliwości przewodu pokarmowego i
rekonwalescentom. Masło to oczywiście tłuszcz zwierzęcy, ale znaczną jego
część wytwarza mikroflora bakteryjna w bioreaktorze, jakim jest żwacz krowy.
Stąd też wyjątkowo złożony skład tego tłuszczu. Jest on naturalną,
różnorodną mieszanką kwasów tłuszczowych nasyconych i wielonienasyconych,
triglicerydów i fosfolipidów.

W maśle wykrywa się co najmniej 120 różnych kwasów tłuszczowych (w olejach
roślinnych 20-30), z których wielu do dzisiaj jeszcze nie poznano. Wśród
nich średnio 14% stanowią krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (4-12 atomów
węgla w cząsteczce), co jest unikalną cechą masła (pospolite oleje jadalne,
takie jak rzepakowy, sojowy, słonecznikowy nie zawierają tych kwasów). Są
one całkowicie wykorzystywane jako paliwo energetyczne m.in. w mięśniach,
sercu, wątrobie, nerkach, płytkach krwi oraz w układzie nerwowym - część
jako energia do przemiany materii, reszta - przetwarzana na ciepło do
podtrzymania stałej temperatury naszego ciała.

Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe - jako lekkie "paliwo" - odkładane są w
znacznych ilościach w tłuszczu dzikich gęsi, bocianów i innych ptaków
pokonujących jesienią i wiosną trasy mierzone w tysiącach kilometrów.

Dalej, stwierdzono, iż pewne składniki znajdujące się w tłuszczu mleka (kwas
3-hydroksy-3-metyloglutarowy, kwas propionowy, kwas orotowy - metabolit
zasad pirymidynowych, oraz pochodne flawinowe i witaminy B2) mają
właściwości przeciwmiażdżycowe; hamują syntezę cholesterolu w wątrobie i
obniżają jego stężenie w lipoproteidach krwi, zarówno u osób genetycznie
obciążonych, jak i zdrowych.

W porównaniu z innymi tłuszczami zwierzęcymi masło zawiera stosunkowo
niewielką ilość cholesterolu; zależnie od pory roku waha się ona od 220 do
240 mg na 100 g tego tłuszczu. Przyjęta maksymalna dzienna dawka
cholesterolu w pożywieniu ludzi zdrowych wynosi do 300 mg, czyli tyle ile
znajduje się w połowie kostki masła (125 g). Warto wiedzieć, że cała kostka
masła (250g) zawiera tyle samo cholesterolu co 2-3 średniej wielkości jajka
kurze.

Ostatnio starania uczonych, aby "uzdrowić" masło, pozwoliły pozbawić go 90%
cholesterolu. Yukio Kakuda z Guelph Food Technology Centre i Jim Squires z
Animal and Poultry Science (oba ośrodki z USA) przepuścili w tym celu masło
przez specjalną kolumnę wypełnioną odpowiednio przygotowanymi szklanymi
kuleczkami wyłapującymi tylko cząsteczki cholesterolu. Takie
bezcholesterolowe masło uczeni mają nadzieję wdrożyć do produkcji na skalę
przemysłową.

W żwaczu krowy wytwarzane są także naturalne izomery kwasu linolowego, które
występują również w maśle. Badania przeprowadzone na trzech gatunkach
zwierząt - myszach, szczurach i królikach - wykazały ostatnio
antyrakotwórcze działanie tych związków. Dowiedziono, że przy podawaniu ich
w zwiększonym stężeniu (0.5-1% tłuszczu mleka krowiego) hamowały rozwój
nowotworów gruczołów piersiowych, wpustu żołądka, jelita grubego, wątroby,
nerek i płuc, i to sprawniej oraz skuteczniej niż stosowane równocześnie
tokoferole (witamina E), wielonienasycone kwasy tłuszczowe ryb i innych
zwierząt morskich. Co zadziwiające, kwas linolowy zawarty w olejach i
margarynach nie wykazuje właściwości antyrakotwórczych!

Około 5% krowiego tłuszczu mlecznego stanowią izomery trans kwasów
tłuszczowych (wrócimy do nich, omawiając margaryny). Nowoczesne techniki
analityczne wykazały jednak, że izomery trans wytworzone w bioreaktorze,
czyli żwaczu krasuli i w autoklawach przemysłu tłuszczowego znacznie różnią
się profilami składu. W maśle dominuje kwas wakcenowy, w margarynach
rozmaite izomery (trans-kwas-alaidynowy) nieznane wcześniej naszym żołądkom.
Dlatego szkodliwość tych pierwszych jest mniejsza.

Masło ma jeszcze jedną cechę - pozornie niekorzystną, a jednak sprzyjającą
naszemu zdrowiu - jełczeje. Zmieniając barwę lub zapach i smak, pozwala nam
poznać, że jest już nieświeże i właśnie traci swe cenne właściwości. Za
zjawisko to odpowiada kwas masłowy powstający na skutek utleniania się
tłuszczów masła. Nasze zmysły węchu i smaku są niezwykle czułymi detektorami
tego kwasu - wyczuwamy go już w minimalnych ilościach (10-12g). Tym samym
wiemy, kiedy masło nie nadaje się już do spożycia. Tymczasem utlenione kwasy
tłuszczowe, niebezpieczne dla zdrowia człowieka ze względu na swe toksyczne
właściwości, z czasem powstają w każdym tłuszczu. W olejach jadalnych (z
wyjątkiem olejów z niektórych palm oleistych), które czasami całymi
tygodniami przechowywane są w otwartych butelkach, nie wytwarza się kwas
masłowy, zjadamy je więc nie wiedząc nawet, że aplikujemy sobie porcję
toksyn...

autor: Joanna Nurkowska
źródło: Czym smarować?, Wiedza i Życie 1996, Nr 9


Humor z zeszytów szkolnych:

Język Polski

- Wieś była samowystarczalna: kobiety dostarczały mleka, mięsa i skór
- Boryna śpiewał w chórze, ale tylko partie solowe
- W komedii bohaterowie dążą do celu powodując śmierć, często zakończoną szczęśliwie
- Judym spuścił manto Dyziowi w karecie, bo mu się spocił
- Alkoholików dzielimy na pijących i niepijących
- U Żeromskiego ludzie dzielili zapałkę na czworo i tez im się zapałała
- Konopnicka żyła od urodzenia aż po śmierć
- Antek ciężko pracował rękami a Boryna językiem
- Zenon kochał Elżbietę mimo, ze był w ciąży z Justyną
- Justyna jest mądrzejsza od Marty - nie gardzi chłopem
- Ziębowicz wyrzucał sobie to, ze popełnił samobójstwo
- Harem to człowiek posiadający zbiór kobiet
- Wokulski zakupił klacz od Krzeszowskiego, aby później prosić o jej rękę
- Zygier miał ospowata sylwetkę kulturysty a jego wyłupiaste oczy ładnie przylegały do twarzy
- Zachowanie dzieci dalece odbiega od rzeczywistości
- Jego trzyletni przyjaciel po ukończeniu studiów popełnił małżeństwo
- Tatuś kupił stary samochód do spółki ze stryjem, którym dojeżdża do pracy
- Lato spędzę w górach u kuzynek, z których zejdę dopiero po wakacjach
- W sklepie koła fortuny podoba mi się Magda Masny
- Będąc na drugim roku uniwersytetu, wybuchła wojna
- Pijacy pod wpływem alkoholu często popełniają samobójstwo i nazajutrz nic nie pamiętają
- Kasia to moja siostra cioteczna, Jurek tez
- Gdy wiosna umarła babcia automatycznie powiększył się metraż w mieszkaniu
- W książce Ten Obcy najbardziej podobał mi się Zenek, bo był głównym bohaterem i bez niego nie byłoby książki

Historia

- August II był elektronem Saksonii
- Cesarz Klaudiusz był nieśmiały, wiec nie odważył się zabić swojej żony
- Wars i Sawa zbudowali Warszawę z jednej i z drugiej strony stolicy
- Barbarzyńcy byli bardzo miłymi i uprzejmymi ludźmi
- Powstanie Listopadowe było w listopadzie, a Rewolucja Październikowa tez
- Koalicja w sejmie polega na bliższych stosunkach w lawie
- Kościuszko wyciągnął i powiedział ze nie schowa
- W roku 1863 w Ameryce wybuchła wojna sensacyjna
- Komisja Edukacji Narodowej obejmowała wszystkie dziewczęta
- W XVI wieku Polacy mieli wojsko ciężarne
- Washington był prezydentem Stanów Zjednoczonych, a Lincoln - USA
- Hitler był najgroźniejszym z hitlerowców
- Koń trojański to była zdradziecka sztuka
- Anders był umundurowany aż po pas
- Kara śmierci ma charakter nieodwracalny
- Pięta Achillesa to miejsce, które jest wrażliwe na śmierć
- Żeby Kolumb mógł odkryć Amerykę to najpierw musiała być zakryta
- Całemu oddziałowi wojska złożono najserdeczniejsze życzenia ekshumacji
- Duży wpływ na rozwój kultury miał Cyryl i jego metody
- W dawnych czasach chłopi żyli dłużej bo orali sami a nie traktory
- Drzymała woził się wozem naokoło a Niemcy mogli mu naskoczyć
- Żołnierze noszą zielone mundury żeby udawać trawę
- Król nosi na głowie czapkę, zwana przez niektórych korona
- Pod bron powołano cala młodzież od 16 do 60 lat
- Skrzydła husarskie ważyły pól metra
- Niewolnicy rzymscy byli używani do najcięższych prac, niektórzy jako nauczyciele
- Na mordy carów państwa Europy patrzyły złym okiem
- Polacy byli waleczni i walczyli w walce o Anglie, walcząc o niepodległość Anglii
- Dokument składał się z trzech części: pierwszej, drugiej i trzeciej
- Mumie służyły jako wkłady do grobów i były robione przez Egipcjan
- W XVI wieku uprawiano wiele roślin, których jeszcze nie znano
- Ludzie pierwotni gdy chcieli rozpalić ogień musieli pocierać krzemieniem o krzemień a pod spod podkładali stare gazety
- Dawniej wszystkie prace na roli wykonywano ręcznie za pomocą wołów
- Dzięki sepuku Japończycy mogli pokazać swoje prawdziwe wnętrze
- Chrobry złożył do papieża podanie o koronę
- Na placu gdzie stoi pomnik Jagiełły, toczyła się kiedyś wielka bitwa zwana pod Grunwaldem
- W dawnych czasach ludzie spali na piecach bo nie mieli czym palić
- Dedal potrafił rożne rzeczy, wiec żona Minosa urodziła dziecko
- Tylko przez kobiety są wojny bo to one przeważnie rodzą żołnierzy
- Królowa Bona sprowadziła do Polski seler, kalafiory i makaroniarzy
- Emilia Plater była pułkownikiem o kobiecych piersiach widocznych spod munduru
- Franciszek Józef oprócz kobiet klepał również konie, podczas gdy inni klepali biedę
- Rycerz średniowieczny składał się z głowy, zbroi i konia, który stawał na każde zawołanie
- Słowianie mieszkali w domach z drewna, z których dym wychodził mniejszymi otworami a Słowianie większymi
- Mumia to żona faraona
- Człowiek współczesny powstał dzięki ludziom pierwotnym
- Jagiełło miał z Sonką tylko czterech synów ponieważ możnowładcy odmówili mu poparcia
- Indianie zabijali i skalpowali co popadnie
- W czasie totalnej mobilizacji wcielono do wojska nawet dzieci w podeszłym wieku

Geografia

- Kolumb myślał ze odkrył Indie, a to były Stany Zjednoczone
- Kopernik ruszył Ziemie i dlatego zobaczył, ze jest okrągła
- Azja jest największym kontynentem na Ziemi, a nawet na świecie
- Ze Śląska kilofem wydobywa się węgiel kamienny i brunatny górnik
- Klimat to cos stałego, co nie wiadomo kiedy się zmienia
- Morze Martwe zostało w XIX wieku zabite prze niektórych ludzi, aż po dzień dzisiejszy
- W Australii człowiek współżyje z Aborygenami
- Pomimo ze na niebie święcił księżyc dzień był smutny i ponury
- Najczęściej spotykanym ssakiem górskim jest góral
- Marynarzy o jednym oku nazywamy piratami
- Węgiel powstał z paproci, skrzypków i widłaków
- Wietrzenie skal jest pojęciem czysto teoretycznym bo wszystkie dawno wywietrzały
- Baca bardzo długo gadał turystom, ze milczenie jest zlotem
- Na ukształtowanie powierzchni Ziemi maja wpływ jej trzęsienia oraz wulkanizacja
- Europa to kontynent ziemski
- W czasie mgły latarnik wyje na latarni i tym ostrzega okręty
- Węgiel występuje na całej kuli ziemskiej, na przykład w mojej komórce
- Na globusie wyróżniamy południki, północniki i cale nocniki
- Od czasów Kopernika Ziemia krąży wokół Słońca
- Górale robią kierpce z własnej skory
- Dwa przeciwlegle punkty na globie nazywamy biegunkami
- Amundsen zasądził flagę na biegunie
- Wisła płynąc przez Żuławy wpada w depresje
- Na niektórych wyspach Indonezji ludzie chodzą poubierani nago
- W górach nie mieszkają ludzie tylko górale

Biologia

- Niektóre bakterie rozkładają obornik na kompot
- Żółw musi być z wierzchu twardy, bo w środkowej części jest zupełnie miękki
- Ptaki bardzo rodnia się od gadów - lataniem i budowa gęby
- Liść ma taka role w życiu ze musi cały czas wdychać i wydychać
- Gryzoń to zwierze, które ogryza co tylko może, np. jabłka, zostawiając ogryzki
- Wśród wirusów rozróżniamy: mikroby, mikrony, mikrusy i mikrobusy
- Wilki zaliczamy do zwierząt zębatych
- Meduza żyje w jelicie grubym człowieka wiec jest pożytecznym szkodnikiem
- Rolnicy nie lubią kretow, bo obgryzają im korzenie
- Błony komórkowe spełniają bardzo ważną funkcje w życiu komórki: wiedza kogo wpuścić, a kogo wypuścić, czyli funkcje celnika
- Wątroba była cały dzień śledziona
- Alkoholik nie może mieć dzieci, bo się trzęsie
- Dżdżownica jest spiczasta, bo gdyby była prostokątna to by się bardzo męczyła przy wchodzeniu w ziemie
- Krowa to zwierze roślinobójcze
- Kręgosłup składa się z kręgu i ogona
- Podczas zapłodnienia plemnik łączy się z komórką jajowa i powstają nowotwory
- Jesienią wszystko spada z drzew
- Wczoraj w naszej klasie lekarz badał dzieci chore na higienę
- Głowa osadzona jest na zębie trzonowym kręgosłupa
- Węgiel rośnie na drzewach
- Białe motyle, których dzieci żrą kapustę, nazywają się kapuśniaki
- Kangurzyca nosi dziecko w torebce
- Kurczęta są produktem jaj sadzonych
- Do chorób zawodowych zaliczamy: pylice, gruźlicę i rzeżączkę
- Lekarz przed operacja myje ręce i pielęgniarki
- Kukurydza rośnie w kaburach i ma żółte żeby
- Choroby przenoszą się z rośliny na roślinę a niekiedy nawet z roku na rok
- Choroby weneryczne są rozpowszechniane przez prasę, radio i telewizje
- Wielbłądy wędrują przez pustynie w karnawałach
- Wścieklizna można się zarazić jeśli się ugryzie wściekłego psa
- Kameleon ma oczy, które mogą kręcić głowa dookoła
- Ślimaki są jadalne, ale tylko we Francji
- Węgiel może być kamienny i brutalny
- Wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko jeden raz
- Młodzież w stanie nietrzeźwym może spowodować potomstwo
- Bakterie które rozmnażają się prze kichanie, prowadza tryb życia koczowniczy
- Kość słoniowa wyrasta z nosa
- Szczur jest bardzo inteligentny bo nie lubi zjadać trutki
- Sosny znoszą szyszki
- Na wystawie kwiatów najbardziej podobała mi się pani która nas oprowadzała
- Pawie pióra wytwarza paw
- Koryto należy umyć po zjedzeniu Świn
- W budowie niektórych płazów wyróżniamy odwłok i płozy
- Układ oddechowy przechodząc przez nos i gardło wpada do żołądka
- Człowiek ma wzrok skierowany do przodu, a nie umieszczony po bokach jak żaba

Chemia

- Ten płyn to także w pewnym sensie ciecz
- Tłuszcze rozpuszczają się w rondlu
- W połączeniu wodoru i tlenu stosunkiem dwukrotnym otrzymujemy wodę
- Woda słona zawiera w sobie sól, a słodka cukier
- W próbówce można robić nie tylko doświadczenia, ale i dzieci
- Węglowodan jest to węgiel zamoczony w wodzie
- Kwas solny żre wszystko, co napotka na drodze i na szosie
- SiO2 jest to wino na które mój tato mówi "pryta" lub "siara"
- Siarka występuje na zapałkach
- Obywatel po użyciu probierza trzeźwości zmienił kolor. To znak ze alkohol był używany
- Siarka ma właściwości samobójcze
- Najmniejsza częścią chemii jest pierwiosnek
- Niektóre gazy są tak śmierdzące jak spaliny wydzielane przez człowieka

Matematyka

- Jeśli podzielimy graniastosłup wzdłuż przekątnej podstawy, to otrzymamy dwie trumny
- Trójkąt Pitagorasa, to trójkąt kwadratowy
- Suma to nie wynik dodawania, tylko msza rano w niedziele
- Kolo to jest linia, bez kątów, zamknięta, by nie było wiadomo gdzie jest początek
- Trójkąt równoramienny ma równe ramiona, jednak jeden z boków jest krótszy
- Całka całki to jak córka córki czyli wnuczka
- Linijka, kątomierz i cyrkiel to narządy matematyczne
- W życiu Pitagorasa liczyło się tylko liczydło oraz kalkulator, którego wtedy jeszcze nie znano
- Linijka 20 centymetrowa ma ponad 20 centymetrów
- Prostokąt rożni się od kwadratu tym ze raz jest wyższy a raz szerszy
- Pierwszy człowiek na ziemi nie czul się samotny bo nie umiał liczyć

Technika

- Wraz z wynalezieniem koła i pieniędzy ludzie zaczęli kręcić interesy
- Syrena to pól kobiety, która ryczy gdy jest alarm
- Budzik spełnia wiele czynności ale najczęściej chodzi wraz ze wskazówkami
- Bez drewna nie można robić mebli i palić w kaloryferach
- Telewizja to złodziej czasu, ale ja tego złodzieja lubię
- Najprostszym typem telewizora kolorowego jest telewizor czarno-biały w brązowej obudowie
- Radio jest cudownym wynalazkiem, który mogą słuchać ślepi i oglądać głusi
- Żeby obrobić skore, garbarz daje jej w skore
- Do produkcji papieru gorszego dodaje się ścierki
- Kolej przewozi pasażerów, ludzi i cudzoziemców
- W starej kuźni miechy wprawiano w ruch ręcznie za pomocą nogi
- Furmanka poruszana jest silnikiem bez koni mechanicznych - wystarczy tylko dąć im owies

Muzyka

- "Marsz Turecki" Mozarta wcale nie był marszem tureckim, on się tylko tak nazywał
- W czasie wakacji widziałem operę, ale tylko z wierzchu
- W karczmie muzykant rznął skrzypce od ucha do ucha
- Chopin znal się na muzyce, a szczególnie na fortepianie
- Beethoven był głuchy, ale przynajmniej widział co komponował
- Hejnał w radiu grany jest na trąbce codziennie i w niedziele
- W naszej szkole jest dziewczęcy chór mieszany
- W XIX wieku kompozytorzy na papierze nutowym pisali na siebie donosy
- Bach w swoim życiu wyszedł za mąż i dorobił się trochę dzieci
- Chopin umarł na zapalenie skrzeli
- "Bogurodzica" śpiewana była często na rozpoczęcie bitwy pod Grunwaldem
- W wierszu "Pieśń o bębnie" bęben gra pierwsze skrzypce
- Chopin wszystko co widział przerabiał na muzykę
- Organy zbudowane są z dużych i małych piszczeli
- Dyrektorem filharmonii jest facet, który nie odróżnia klucza wiolinowego od klucza do wychodka
- Msze żałobna "Requiem" Mozarta dokończył inny kompozytor, ponieważ umarł i nie miał czasu
- Żacy chodzili od drzwi do drzwi i śpiewali, a w zamian dostawali jaja i pokarm
- Nauczycielka puszczała płyty, które szły z żołnierzami do boju
- Jontek na swoim zegarze w chałupie znalazł wskazówki do życia
- Chopin - to najprawdopodonie największy gracz na świecie
- Perkusja to zestaw garnków, w których gotuje się muzyka
- Harfa jest podobna do łabędzia, tylko gorzej pływa

Plastyka

- Barak, burak, czy jak mu tam to kierunek w sztuce
- Picasso swe trójkatno-okragłe, za przeproszeniem obrazy, malował kwadratowym pędzlem, dlatego nie zawsze mu wychodziły
- Przy rekonstrukcji konserwatorzy usuwali to, co przyniosły wieki, bo piękno zawsze jest pod sukienka
- Pegazowi zanikneły skrzydła w drodze ewolucji i stad mamy konie
- Michał Anioł malował sobie po ścianach kaplicy Sykstyńskiej
- Malarze odrodzenia na swych obrazach czcili piękno ludzi i kobiet
- Reprodukcje obrazu namalował Gierymski
- Rubens malował bez ubrania
- Przez uderzenia pędzlem malarz uzyskuje smutek na twarzy modelki
- W Krakowie wybudowano ostatnio wiele nowych zabytków
- Matejko malował pod Grunwaldem
- Leonardo da Vinci przed namalowaniem portretów kroił ludzi, aby zapoznać się z budowa ich ciała
- Michał Anioł zdążył tylko napocząć nagrobek Juliana II
- Matejko namalował "Bitwę pod Grunwaldem" chociaż ani razu jej nie widział w telewizji
- Savoldo znal się bardzo dobrze na anatomii człowieka, wiec namalował młodzieńca z fujarą
- Niektóre obrazy Picassa można nawet oglądać, ale nie wszystkie
- Leonardo da Vinci namalował swój portret "Modna Lisa" we Florentynce
- Chelmonski namalował "Babskie lato"
- Matejko przedstawia Kopernika siedzącego na obrazie